Earth nature field

Obiekt w Czerwieńcu koło Niemczy (podziemny zbiornik)

Dolny Śląsk - historia, turystyka, tajemnice...
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 868
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Obiekt w Czerwieńcu koło Niemczy (podziemny zbiornik)

Post autor: Slaworow »

Temat dotyczy obiektu nieopodal wsi Czerwieniec, który miał być starą kopalnią...

W zasadzie nie wiem nawet czy to kopalnia bo do dziś nie ma żadnych potwierdzonych wiadomości na ten temat. Obiekt znajduje się nieopodal wsi Czerwieniec i ponoć jest to stara kopalnia chromu i manganu, należąca do przedsiębiorstwa eksploatującego kopalnię niklu w Szklarach, której szyb został przebudowany na ujęcie wody.

Obiekt jest dostępny.
Załączniki
Szyb w Czerwieńcu.jpg
Szyb w Czerwieńcu.jpg (104.32 KiB) Przejrzano 19917 razy
Czerwieniec.JPG
Czerwieniec.JPG (618.26 KiB) Przejrzano 19917 razy
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 868
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Kopalnia w Czerwieńcu koło Niemczy

Post autor: Slaworow »

Dzięki użytkownikowi kulka mamy kilka zdjęć obiektu
Załączniki
ujecie wody alboo.. (9).JPG
ujecie wody alboo.. (9).JPG (306.57 KiB) Przejrzano 19916 razy
ujecie wody alboo.. (13).JPG
ujecie wody alboo.. (13).JPG (87.45 KiB) Przejrzano 19916 razy
ujecie wody alboo.. (1).JPG
ujecie wody alboo.. (1).JPG (82.98 KiB) Przejrzano 19916 razy
kulka

Kopalnia w Czerwieńcu koło Niemczy

Post autor: kulka »

wlasnie moj syn powiedziel mi ze byl niedawno tam , szyb istnieje , zagladali , mowi ze myslal ze to studnia jest . na zewnatrz nie ma sladow pokopalnianych. blisko droga . mieszkam niecale 2km od tego miejsca ;)
kulka

Kopalnia w Czerwieńcu koło Niemczy

Post autor: kulka »

no i mam fotki , wejscie jest jednak nie w tym miejscu co pokazuje strzalka , tylko po skosie wyzej przy drodze taka plamka w polu a wyzej widac to niby ujecie wody , nieczynne zreszta od lat . jajkies 50-100m wyzej od ujeciaq jest juz odkrywka .
fotki wklejam na picassa wiec tu zapodam link za chwile

http://picasaweb.google.com/kulkagsx120 ... directlink

prosze sie nie sugerowac tytulem albumu, poprostu dodalem fotki (pierwsze 14 szt.) do starego albumu :wink:

na mapce zaznaczylem ;
czarna linia na gorze - dotad siega odkrywka juz
bordowe kolko -studnia z kregow
zielone - ujecie wody chyba
Załączniki
czerwieniec2.png
czerwieniec2.png (250.88 KiB) Przejrzano 19916 razy
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 868
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Kopalnia w Czerwieńcu koło Niemczy

Post autor: Slaworow »

Dzięki za fotki kulka :-)

W sumie oba obiekty nie wyglądają jak typowe szyby, ale możliwe że w jednym, albo nawet w obu przypadkach są to rzeczywiście jakieś stare szyby, przerobione na ujęcia wody.

Oba obiekty zalane, co widać na zdjęciach. Pozwolę sobie użyć dwóch fot z galerii:

Ujęcie wody:
ujecie wody alboo.. (1).JPG
ujecie wody alboo.. (1).JPG (82.98 KiB) Przejrzano 19916 razy
To mnie ciekawi, co to jest za wnęka, głęboko ona była położona? W ogóle czy te obie studnie były głębokie?
W tej wnęce też widać klamry do zejścia w dół.

Szyb?
ujecie wody alboo.. (8).JPG
ujecie wody alboo.. (8).JPG (143.52 KiB) Przejrzano 19916 razy
Tu widać, że wszystko jest zalane i nawet nie ma po co się tam wbijać.

Kto wie, może jakaś akcja dla nurków? Przydało by się mieć więcej info na temat tej kopalni.
kulka

Kopalnia w Czerwieńcu koło Niemczy

Post autor: kulka »

wydaje mi sie ze studnia z kregow jest zasypana . wody niewiele
co do "ujecia" to tam jest sucho. podjade z latarka i wejde do tej komory obok . zobacze co tam sie znajduje
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 868
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Kopalnia w Czerwieńcu koło Niemczy

Post autor: Slaworow »

Zasypane ujęcie wody, ale jakoś tak zasypane nie do końca. Coś mi się tu nie trzyma kupy. Bo jeśli ujęcie było na szybie, głębszym niż teraz widać, to czemu nie zostało zasypane do końca. A jeśli szyb nie był głębszy to gdzie są chodniki kopalniane? Chyba żeby ta wnęka to było wejście dalej.
Aust
Posty: 95
Rejestracja: 13 wrz 2015, 23:07

Kopalnia w Czerwieńcu koło Niemczy

Post autor: Aust »

Mi się wydaje że studnia z kręgów to po prostu zwykła studnia zaznaczona zresztą na mapce turystycznej, a szyb (zaznaczony na mapce symbolem groty) to obiekt z wnęką. I ta wnęka w jakimś celu powstała i myślę że tam może znajdować się przejście do szybu - koniecznie tam zajrzyj, może być ciekawie :)

Zwrócicie uwagę że tam już niema betonu, po drugiej stronie przejścia są jakby klamry do zejścia jeszcze kawałek w dół i ziemia? skała? spąg sztolni?? :D Pakuj się tam!

edit:
Inna sprawa to to że główna rura idzie zza wnęki...
Awatar użytkownika
drosmix
Posty: 87
Rejestracja: 07 lis 2015, 8:36

Kopalnia w Czerwieńcu koło Niemczy

Post autor: drosmix »

W ramach relaksu świątecznego odwiedziłem wczoraj te miejsca, trochę się tam zmieniło od czasu kiedy był tam kulka, złomiarze zrobili czystkę, dobrze że ostały się jeszcze klamry :D Zdjęcia dodałem na wikimapii. Dzięki temu że złomiarze wycieli rury zajrzałem do środka, rury odchodzą poziomo i na odcinku metra nie zmieniają przebiegu. http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=50.72 ... 9628306/pl
http://photos.wikimapia.org/p/00/03/79/87/71_full.jpg
Studnia znajdująca się nieopodal wygląda na typową, obecnie jest sucha, co chyba nie dziwi ze względu na pobliski kamieniołom.
http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=50.72 ... pl/Studnia
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 868
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Obiekt w Czerwieńcu koło Niemczy (podziemny zbiornik)

Post autor: Slaworow »

Dzięki Drosmix za foty i wyjaśnienie sprawy. Czyli wygląda na to że nie jest to żadna kopalnia a "zwykły" podziemny zbiornik wyrównawczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dolny Śląsk nieznany”