Strona 1 z 1

Hałdy w rejonie Chełmca koło Jawora

: 08 lut 2016, 20:35
autor: Wojtek
Witam
Interesuję się głównie geologią i minerałami - stąd szukam różnych informacji na temat pozostałości dawnych robót górniczych. Z tego też powodu z reguły koncetruję się na hałdach, a nie na zwiedzaniu podziemii, chociaż kilkukrotnie zdarzało mi się gdzieś połazić.
Od jakiegoś czasu zgłębiam literaturowo wątek górnictwa w rejonie Chełmca i wychodzi na to, ze w tym rejonie występowała między innymi ciekawa mineralizacja, z występowaniem rzadkich minerałów niklowo-arsenowych - jak gersdorffitt, czy skutterudyt (pojedyncze wystąpienia w PL). Były one opisywane jeszcze w latach 70-tych ub. wieku z hałd kopalni. Znalazłem dwa opisy odwołujące się do :
- zwału hałdy koło leśniczówki - ze śladami szybu lub sztolni
- śladów eksploatacji - zwał (opisano także lej po szybie, zasypane wejście sztolni) - ok. 200 m na wschód od G. Zamkowej (Burg Berg).
Czy ktoś może kojarzy gdzie znajdują się te miejsca? Byłbym wdzięczny choćby za informację gdzie jest ta leśniczówka. Z mapy turystycznej wynika, że jest ona nieco na wschód w stosunku do pkt. 4 na mapie w artykule w nr 3/2011 Sztolni, opisanego jako warpa przy sztolni Hintermuhlergang.

Hałdy w rejonie Chełmca koło Jawora

: 08 lut 2016, 20:36
autor: gc1
Do takich poszukiwań powinieneś ściągnąć sobie mapki 1:25000, a nie turystyczną...

Hałdy w rejonie Chełmca koło Jawora

: 08 lut 2016, 20:36
autor: Wojtek
Jasne, przeglądam różne, stare Messtischblatty, polskie edycje map topo - ale na takich mapach nie ma oznaczonej leśniczówki, a na turystycznej owszem jest;-)

Hałdy w rejonie Chełmca koło Jawora

: 08 lut 2016, 20:37
autor: Szwajcar
Leśniczówka jest na Messtischblattach oznaczona jako F. i jest w tym samym miejscu co na turystykach :wink: http://amzpbig.com/maps/4962_Kolbnitz_1941.jpg
Zabudowania Hinter M. (młyna) to teraz parkng przed leśniczówką.
Sęk w tym że w bezpośredniej bliskości nie ma nic co by można było jednoznacznie zakwalifikować jako zwał sztolni a tym bardziej nie znalazłem tam żadnego zapadliska, jedynie te 280 m na zachód jest właśnie Hintermuhlergang i parę mniejszych zapadlisk (ale warpy są symboliczne).
Górę zamkową można rozpatrywać dwojako:
-Schloss-Berg - faktycznie jest koło leśniczówki ale to właśnie w Schloss-Bergu wykuta (S zbocze) jest sztolnia Hintermuhlergang. Na upartego jako "Na wschód od wzgórza zamkowego" można ulokować pole kopalni Max Emil Alexander tyle że nie 200 a 400 metrów. Na terenie szybów dawnej kopalni stoją teraz domki, wlot sztolni jest nierozpoznawalny ale za to hałda jest faktycznie duża, widoczna na mapach i być może o nią Ci chodzi.
-Burg-Berg - wzgórze o wysokości 305,3 m. n.p.m. 1,2 km na północ od leśniczówki. Nie byłem, nie wiem jak to wygląda w terenie.

Pozdrawiam

Hałdy w rejonie Chełmca koło Jawora

: 08 lut 2016, 20:37
autor: Wojtek
Wielkie dzieki za info

To już wznacząco pozycjonuje dalsze ewentualne poszukiwania. W ogóle mnie oświeciło - ta sygnatura, którą przy literze F wyraźnie teraz widzę jako znak z legendy Forsterei - czyli oczywiście leśniczówka - wcześniej jawił mi się jako niezidentyfikowany znak, podobny do półokrągłego zarysu hałdy.... Po części wina niezbyt czytelnego skanu mapy.
Co do wzgórza zamkowego - to jakoś byłem przekonany, że chodzi o Burg Berg - właśnie w odległości ok. 1,2 km na północ, ale teraz przekonałeś mnie, że tu musi być mowa o Schloss Berg-u - co teraz wydaje mi się znacznie bardziej logicznie łączyć w całość.
Co do hałd koło leśniczówki jeśli nie ma tam faktycznie nic w sąsiedztwie to należy uznać, że prawdopodobnie mogła to być zgrubna lokalizacja. 280 - nawet 500 m to w sumie nie jest duży dystans. Gorzej, że nie ma tam wyraźnych hałd...
Jeszcze raz dzięki - w takich starych miejscach jak to trzeba praktycznie cały dzień poświęcić na kopanie, żaby cokolwiek uzyskać, a i na to nie ma gwarancji.
Bez tych wskazań pewnie spędziłbym czas na bezproduktywnym łażeniu z dala od właściwego miejsca...

Pozdrowa