Earth nature field

Joanna Lamparska - Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów

Książki, publikacje, artykuły godne i niegodne polecenia, nasze recenzje...
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 868
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Joanna Lamparska - Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów

Post autor: Slaworow »

Książkę dostałem "pod choinkę" toteż właśnie skończyłem czytać i postanowiłem podzielić się wrażeniami.

Na pewno każdy, kto interesuje się tak zwanymi "tajemnicami Dolnego Śląska" słyszał o historii listów von Schrecka - niemieckiego sapera, który na początku 1945 roku miał brać udział w ukrywaniu depozytów na Ślęży i w zamku Grodno. Książka jest niejako kontynuacją tej całkiem barwnej i wielowątkowej historii sprzed bodajże 30 lat. Jest też ponadto opowieścią o środowisku eksploracyjnym i jego różnych postaciach. Na kartach przewija się najczęściej Wojciech Stojak, trochę też Stanisław Siorek a nawet Jaruzelski. Ciekawe jest to, że autorka przedstawia również sylwetki współczesnych i wciąż aktywnych eksploratorów, jak Karol Sawiak z Zielonogórskiej Grupy Eksploracyjnej, celem, wydaje się, dopełnienia obrazu różnorodnego folkloru grup eksploracyjnych. Czytając o ich wspólnym biwaku w jednym ze zrujnowanych pałaców miałem wrażenie jakbym czytał relację z któregoś z wielu moich biwaków z eksplo-znajomymi.

Książka zawiera trochę za dużo beletrystyki, jak na mój gust, ale styl pisania JL sprawia, że dość łatwo przez to przebrnąć. Beletrystyka przeplata się z twardymi faktami, relacją ze śledztwa, twardymi wnioskami i dowodami, wreszcie historiami odkrycia kilku schowków w różnych miejscach na Dolnym Śląsku. Stąd na przemian bywa bardzo nudno i bardzo interesująco. Tak czy inaczej, po książkę warto sięgnąć choćby dlatego, że dawno nic podobnego nie zostało napisane. W zasadzie ostatnią książką o takim klimacie był, w mojej ocenie, "Skarb generała" K. Krzyżanowskiego a przed nim to chyba dopiero Antkowiak i jego publikacje.

Joanna Lamparska - Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów
Wyd. Znak Koncept
Kraków 2022
Załączniki
Lamparska_Ostatniswiadek_500pcx.jpg
Lamparska_Ostatniswiadek_500pcx.jpg (50.29 KiB) Przejrzano 1483 razy

Wróć do „Literatura”