Kopalnia Frohe Erwartung w Leszczyńcu

Górnictwo w Rudawach Janowickich, okolicach Miedzianki i Ciechanowic.
Wiadomość
Autor
der Wale

#1 Post autor: der Wale » 29 maja 2017, 0:53

Zamieszczam krótki opis oraz zdjęcia prawdopodobnych pozostałości kopalni Frohe Erwartung na wschodnim zboczu Bobrzaka. Pozostałości sztolni są dosyć czytelne na Lidarze i odnalezienie nie powinno być kłopotliwe. Szybu nie zlokalizowałem, ale mam jeszcze wytypowane 2-3 miejsca, do których nie dotarłem. Otwór wejściowy jest niestety zawalony i trudno ocenić rozmiar prac potrzebnych aby ją udrożnić.

Najciekawsze na tym terenie znajduje się w małym, zarośniętym łomiku, kilkaset metrów na północ, powyżej kopalni. W wyrobisku były przynajmniej dwa obiekty. Jedna ze sztolni jest drożna. Otwór wejściowy jest przystępny, obszerny. Głębiej już nie jest tak wesoło. Eksploracja ciasnego, zabłoconego korytarza, z lekkim upadem może być dosyć ryzykowna, z uwagi na materiał, w którym był drążony. Obudowa jest jeszcze kompletna, ale nie zaufał bym jej.
Krótka lustracja okolicy pozwala stwierdzić, że sztolnia była w niedalekiej przeszłości odwiedzana...
Załączniki
bob.jpg
bob.jpg (209.93 KiB) Przejrzano 5365 razy
IMG_20170514_142627.jpg
Frohe Erwartung
IMG_20170514_142627.jpg (206.64 KiB) Przejrzano 5365 razy
IMG_20170514_142747.jpg
Strumień płynący z pod sztolni oraz warpa
IMG_20170514_142747.jpg (153.21 KiB) Przejrzano 5365 razy
IMG_20170514_134521.jpg
prawdopodobne pozostałości jednego z obiektów w starym łomie
IMG_20170514_134521.jpg (140.42 KiB) Przejrzano 5365 razy
IMG_20170514_135943.jpg
IMG_20170514_135943.jpg (180.98 KiB) Przejrzano 5365 razy
IMG_20170514_135321.jpg
IMG_20170514_135321.jpg (89.48 KiB) Przejrzano 5365 razy

szkop

Frohe Erwartung - Bobrzak

#2 Post autor: szkop » 29 maja 2017, 18:54

w październiku ten korytarz wyglądał bardziej świeżo i też śliski,odpuściłem go ze względu na bolące korzonki,a w maju zabrakło czasu.ale robota zacna.. wtedy wody ze sztolni nie było widać

Kali_7

#3 Post autor: Kali_7 » 29 maja 2017, 22:37

Tyle o "Frohe Erwartung" napisał Dziekoński:
Leszczyniec, pow. Kamienna Góra. Roboty górnicze rozpoczęło w 1801 r. utworzone tam 1801 r. gwarectwo "Frohe Erwartung". W czasie prac górniczych znaleziono ślady dawnych wyrobisk. Gwarectwo wydrążyło krótką sztolnię i szyb, ale rud nie znaleziono. W 1803 r. pracowało już tylko dwóch ludzi i w tym samym roku roboty zostały wstrzymane

Awatar użytkownika
riese101

#4 Post autor: riese101 » 12 cze 2017, 7:40

Byłem wczoraj w tej sztolence w pełnej obudowie górniczej.Dla mnie amatora ta obudowa to jakaś zagadka,niby wyrobisko XIX w. a stojaki,stropnice wyglądają jakby miały kilka lat jedynie.Co ciekawe w głębszych partiach na stropie można spotkać gałęzie świerka z igliwiem i to na bank jest nowa sprawa.Całość obudowy w wielu miejscach jest pokryta białym nalotem (grzyby,pleśń ? ) Doszedłem prawie do końca sztolni,zabrakło mi może 5 lub 7 metrów do końca,na tyle mi starczyło psychicznej siły :-) Podsyłam link do filmu z mojej wizyty ; https://youtu.be/IzEYiHOqe80
Kulawa Eksploracja

der Wale

#5 Post autor: der Wale » 12 cze 2017, 18:44

Fajna relacja, oszczędziłeś niejednemu ciekawskiemu nerwów ;)
Obudowa zagadkowa, kołki nie mają więcej niż kilka lat. I jeszcze te wiaderka...
Mnie bardziej zniechęcił górotwór. Zwróćcie uwagę na pęknięcia wokół otworu wejściowego. Ściana wyrobiska nie jest jednorodna na całej długości. Dużo pytań, chyba za wcześnie wyrokować przynależność tej sztolni do Frohe Erwartung.

szkop

#6 Post autor: szkop » 12 cze 2017, 20:11

der Wale pisze:Fajna relacja, oszczędziłeś niejednemu ciekawskiemu nerwów ;)
Obudowa zagadkowa, kołki nie mają więcej niż kilka lat. I jeszcze te wiaderka...
Mnie bardziej zniechęcił górotwór. Zwróćcie uwagę na pęknięcia wokół otworu wejściowego. Ściana wyrobiska nie jest jednorodna na całej długości. Dużo pytań, chyba za wcześnie wyrokować przynależność tej sztolni do Frohe Erwartung.
ano właśnie,hałda sztolni jest w innym miejscu.a to,w październiku wyglądało na swieżą robotę tzn obudowa plus wiaderko w korytarzu no i kupka urobku przed wejściem,która widziana z góry skusiła mnie do zaglądniecia do kłm,gałezie swierkowe nad wejściem -to nie robota z XlX wieku.dla mnie ta obudowa to solidna robota.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kopalnia Frohe Erwartung w górze Bobrzak

#7 Post autor: Slaworow » 12 cze 2017, 21:10

Ten obiekt nie ma nic wspólnego z prawidłową budową podziemnych wyrobisk górniczych, wygląda bardziej jak biedaszyb, niż prawidłowo poprowadzona sztolnia. Drewno użyte do budowy to po prostu grubsze gałęzie rąbnięte z lasu, tak to przynajmniej wygląda na filmie. To jakaś prowizorka totalna. Sztolnia o wysokości metra, może więcej... Raczej miała służyć w celu dostania się do jakiegoś obiektu, może do Frohe Erwartung a może do jakiegoś innego wyrobiska. Nie jest to raczej na pewno sztolnia Frohe Erwartung.

Podejrzewam, a nawet jestem pewien, że jest to efekt działalności tak zwanych "poszukiwaczy skarbów" którzy chcieli się dostać do jakiegoś obiektu, może właśnie do tej kopalni, albo może do jakiegoś innego wyrobiska związanego z istniejącym tu kamieniołomem, w sobie tylko wiadomym celu. Pytanie czy się udało i - jeśli tak - to czy coś wytargali ze środka.

Stan przegnicia drewna sugeruje że nie ma więcej niż 10 lat. W tym miejscu przypomina mi się sławna akcja pt. "Dokumenty z Auschwitz" na Przełęczy Kowarskiej, która odbiła się szerokim echem w mediach i w środowisku eksploratorów, tak że nawet mnie na policję ciągali w tej sprawie. Możliwe że działo się to w tym samym czasie co drążenie widocznej na filmie sztolni. 8-)

der Wale

#8 Post autor: der Wale » 12 cze 2017, 21:25

ano właśnie, uprzedziłeś mnie :)
Moim, skromnym zdaniem obudowa jest bardzo prymitywna. Strzelałbym, że współcześnie ktoś chciał przedłużyć agonie starego, archaicznego wyrobiska. Pytanie tylko po co - uwzględniając spory nakład sił, którym niewątpliwie należało się wykazać. I w tym miejscu rodzą się różnego rodzaju spiskowe teorie. Liczę na głos forumowego podziemia ;)

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#9 Post autor: Slaworow » 12 cze 2017, 21:40

Czy ktoś może oglądał te dwa obiekty w bliższym sąsiedztwie kopalni? Niby może nic ciekawego, ale z Pilchowic pamiętam, że takie ledwo widoczne dziury potrafiły kryć kilkumetrowej głębokości szyby.

Piszecie, że dostępna sztolnia jest w kamieniołomie - a od niego do wlotu sztolni jest jakieś 200 metrów. Dostępna sztolnia wygląda jakby była drążona na nowo w jakimś słabym materiale. Jeżeli ktoś liczył na to, że w ten sposób osiągnie wyrobiska Frohe Erwartung to musiał mieć mapy górnicze tej kopalni. Ktoś kto tam był i działał przez jakiś czas (takich wyrobisk nie buduje się w jeden dzień, to jest kilka tygodni pracy), doskonale wiedział co robi. I po co.
Załączniki
Frohe Erwartung.JPG
Frohe Erwartung.JPG (289.34 KiB) Przejrzano 4743 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#10 Post autor: Slaworow » 12 cze 2017, 21:50

Powiem Wam coś jeszcze. To prawdopodobnie w ogóle nie jest kopalnia Frohe Erwartung tylko stara kopalnia wapienia. Takie wnioski nasuwają się po przeglądnięciu niemieckiej mapy geologicznej tego rejonu. W tym rejonie występowały niewielkie pokłady wapienia, a tą dolną sztolnię wydrążono zapewne po to by wybrać to, czego się nie opłacało wybierać kamieniołomem, albo odwodnić złoże, względnie prześledzić jego przebieg.

Samą kopalnię Frohe Erwartung lokalizowałbym niedaleko przełęczy pod Wilkowyją - widać tam wyrobiska górnicze i mamy osobny temat dot. tego miejsca.

PS. Sorki że skan mapy geologicznej w tak marnej jakości, ale nie mam lepszej wersji. Ale widać na niej przebieg pokładów oraz (niewyraźnie) że we wsi stał piec do wypalania wapienia (K.O. - czyli Kalkofen).
Załączniki
Wapien.JPG
Wapien.JPG (187.01 KiB) Przejrzano 4740 razy

der Wale

#11 Post autor: der Wale » 12 cze 2017, 22:22

Slaworow pisze:Czy ktoś może oglądał te dwa obiekty w bliższym sąsiedztwie kopalni? Niby może nic ciekawego, ale z Pilchowic pamiętam, że takie ledwo widoczne dziury potrafiły kryć kilkumetrowej głębokości szyby.

Piszecie, że dostępna sztolnia jest w kamieniołomie - a od niego do wlotu sztolni jest jakieś 200 metrów. Dostępna sztolnia wygląda jakby była drążona na nowo w jakimś słabym materiale. Jeżeli ktoś liczył na to, że w ten sposób osiągnie wyrobiska Frohe Erwartung to musiał mieć mapy górnicze tej kopalni. Ktoś kto tam był i działał przez jakiś czas (takich wyrobisk nie buduje się w jeden dzień, to jest kilka tygodni pracy), doskonale wiedział co robi. I po co.

To musiałby być jakiś "niepoprawny optymista".
W miejscu przy drodze niczego, szczególnego nie zauważyłem. A do tego, drugiego niestety nie dotarłem.
Wapiennik w Leszczyncu stoi do dzisiaj:
https://dolny-slask.org.pl/3925767,Lesz ... ennik.html

szkop

#12 Post autor: szkop » 12 cze 2017, 22:30

Sławorow,napisałeś to co trzeba,to jest w kłm wapienia. ten punkt przy drodze to szybik,tego drugiego jakoś nie pamiętam..

Awatar użytkownika
riese101

#13 Post autor: riese101 » 13 cze 2017, 10:26

Obudowa jest robiona na szybko i faktycznie wygląda jak rodem z biedaszybów.Na belkach są jeszcze gałązki z igliwiem. Pod wiaderkiem znalazłem wiązki kabli,cholera wie do czego to miało być. Ja obawiałem się tego tu napisać na forum,ale też przyszło mi do głowy że ktoś fedrował sztolnie aby dostać się,no właśnie ,do czego ? Bardzo żałuję że nie doszedłem do końca i nie stwierdziłem na sto procent czy na końcu jest zawał ,czy może jedynie obwał i istnieje dalszy bieg sztolni.Sądze też że ci co drążyli sztolnie musieli mieć pewne informacje o istnieniu ,,czegoś" dokładnie w tym miejscu.Zastanawiam się w jaki sposób udało im się zrobić to niepostrzeżenie,tuż obok przebiegają drogi i szlaki turystyczne.Teraz może to co powiem wyda się śmieszne.ale czy może być tak że ci wszyscy pozytywnie zakręceni ludzie mieszkający w Czrnowie (myślę o tych wyznawcach najrozmaitszych religii) nie maczali w tym palców ? Filmik który zrobiłem zostanie z tym tytułem co jest,niech ludzie myślą że my myślimy że to jest stara sztolnia,to bezpieczne rozwiązanie :-)
Kulawa Eksploracja

Awatar użytkownika
riese101

#14 Post autor: riese101 » 13 cze 2017, 10:55

I jeszcze jedno :-) Czy jeśli zakładamy że sztolnia miała prowadzić do powiedzmy depozytów, to czy nie wydaje się logicznym że ci poszukiwacze po zabraniu ,,skarbu" powinni zawalić sztolnie aby ukryć cała akcję.
Kulawa Eksploracja

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#15 Post autor: Slaworow » 13 cze 2017, 11:02

Sprawa, jaka by nie była, albo została zarzucona, albo zakończyła się powodzeniem. O wyrobisko nikt widać nie dbał od wielu lat, o czym świadczą przegniłe już belki, więc istnienie tego miejsca pewnie nie leży już w kwestii zainteresowań kopiących tam. Ponieważ sprawa jest już najprawdopodobniej nieaktualna (raczej nikt nie porzuca wyrobiska w które zainwestował tyle czasu i sił więc albo miał miejsce sukces albo klęska), myślę że można otwarcie o tym rozmawiać na forum. Oczywiście nie trzeba rozsmarowywać sprawy po internecie :) na wszelki wypadek.

Czy by zawalili, nie wiem, to zależy od podejścia. Ja bym zakopał i zlikwidował ślady po sobie, z drugiej strony mogliby zostawić jeśli trzeba byłoby wydobyć szybko to, co było do wydobycia, i stamtąd uciekać. Kwestia sytuacji.

Ta sprawa dowodzi że opowieści o poszukiwaczach skarbów, ekipach o których nie wiemy, nie znamy ich (bo nie ma o nich w sieci) są prawdą i faktycznie jest tak że są profesjonalne ekipy poszukiwaczy które przeczesują kopalnie w rejonach, co do których istnieją przesłanki dot. ukrywania depozytów. A w okolicy Czarnowa takie przesłanki były. Zdaje się że w którejś książce Antkowiaka było o tym, ponadto o ile kojarzę mówił tez o tym Marek Chromicz w którejś z audycji w jeleniogórskim radiu. Dolny Śląsk kryje jeszcze wiele tajemnic.

W każdym razie ja bym takich ludzi nie chciał spotkać na swojej drodze. Jak ktoś kiedyś mądrze powiedział na forum, "szukasz mocnych wrażeń, jedź w jeleniogórskie".

Podziwiam przy tym profesjonalizm i sposób docierania do informacji. Bo żeby wiedzieć ze tam była kopalnia to trzeba by albo mieć mapy górnicze, albo znać dobrze teren (najlepiej jedno i drugie), albo umieć interpretować inne mapy i wskazówki. Znać się troche na budowie wyrobisk oraz sposobach eksploatacji różnych kopalin. My jesteśmy dzisiaj mądrzy bo mamy mapy geologiczne i LIDAR, a trzeba wziąć pod uwagę że w okresie, kiedy ktoś ta sztolnię odkopywał, a było to na pewno kilka lat temu, mapy geologiczne były tzw. "dobrem rzadkim" i jak ktoś miał to się raczej nie dzielił, a o LIDARze to nikt nawet nie śmiał marzyć.

Zdobyć mapy górnicze starej kopalni wapienia to nie jest taka prosta sprawa, czasami takie mapy w ogóle nie powstawały. Ja sądzę że tu ktoś mapy mógł mieć, a dlaczego?

Bo ta "sztolnia" wygląda bardziej jak upadowy szyb (tzw szyb pochyły). Płytko zalegające pokłady wapienia eksploatowano w ten sposób, że wybierano odkrywkowo to co można łatwo wybrać, następnie (czasami dopiero po kilkudziesięciu latach jak się technologia górnicza zmieniła) drążono sztolnię udostępniającą by resztę pokładu wybrać metodą komorową. Przykładem może być np. kopania w Dzikowcu albo w Gilowie. Do takich wyrobisk, by je przewietrzać, wybijano szyby pochyłe (bo było łatwiej), które łączyły się z chodnikami albo bezpośrednio z komorami wydobywczymi. Fragment mapy górniczej, którą wrzuciłem do wątku o kopalniach wapienia koło Srebrnej Góry odnosi się własnie do takiego przypadku. Rejon na mapie nie obejmuje co prawda Srebrnej Góry, ale mapa miała służyć jako przykład pewnych rozwiązań.

Ktoś wiedział że w kamieniołomie wychodzi taki właśnie szyb pochyły i można go odkopać, bo nie ma szans by jakaś ekipa drążyła go od podstaw. Jeśli tak, to albo ten ktoś miał mapy górnicze albo sporą wiedzę na temat budowy takich wyrobisk i umiał przewidzieć jak może wyglądać ich układ. Słowem, mamy tu do czynienia z wiedzą profesjonalną, którą "zwykły" odwiedzacz starych wyrobisk bardzo rzadko prezentuje.

Pozostaje mi pogratulować odkrywcom tego miejsca. Wygląda na to że trafiliście na pozostałość prawdziwych prac eksploracyjnych, po akcji dobrze zorganizowanej ekipy poszukiwaczy.

der Wale

#16 Post autor: der Wale » 13 cze 2017, 12:50

nie dajmy sie zwariowac. Obecnie, reczne drazenie takiej sztolni z partyzanta, w spartanskich warunkach i z wysokim ryzykiem byloby szalenstwem. Sadze, ze wyrobisko nie wymagalo wielkich zabiegow by sie do niego dobrac. Abstrahujac, czasem wystarczy troche szczescia i mozna trafic ciekawe miejsca. Jesli dobrze pamietam ten kamieniolom figurowal na starych mapach turystycznych. Nascie lat temu krecilem sie w okolicy dosyc intensywnie. W granitowych łomach, znalazlem ladne gniazda pegmatytowe. Wracajac do pochodzenia wyrobisk, mapka, którą wrzuciłeś ładnie wyczerpuje temat. Postaram sie w najblizszym czasie sprawdzic rejon drugiego pokładu. Jesli Frohe Erwartung jest na Wilkowyji, to z przbiegu pingow mozna wnioskowac, ze sztolnia nie byla taka mala. Ponizej zaznaczylem w miare mozliwosci przebieg i usytuowanie sztolni wzgledem wyrobiska
Załączniki
Frohe Erwartung.JPG
Frohe Erwartung.JPG (252.15 KiB) Przejrzano 4675 razy

Kali_7

#17 Post autor: Kali_7 » 13 cze 2017, 17:06

to chyba nie jest, aż taka skomplikowana sprawa
mapę tych wyrobisk w sumie mamy, ja już kilkakrotnie w innych tematach załączałem jej fragmenty
dostępna jest pod adresem:
http://www.ogorzelec.com/ogorzelec/inne ... ologiczne/

już wcześniej zastanawiałem się czy na pewno wszystkie te linie czerwone to rzeczywiście sztolnie, ale teraz to już nie ma wątpliwości, potwierdziło się to też przy sztolni nr 5 w Kowarach

ja próbowałem wpasowywać tę mapę na topograficzną w celu zlokalizowania tych wyrobisk w terenie, ale mi niezbyt to wyszło, z braku założonego tematu na forum uznałem, że to mało ciekawy temat, nie sądziłem, że ta mapa jest wam nie znana (a na to wychodzi)
Załączniki
Frohe Erwartung.jpg
Frohe Erwartung?
Frohe Erwartung.jpg (304.25 KiB) Przejrzano 4634 razy

Kali_7

#18 Post autor: Kali_7 » 13 cze 2017, 17:43

W sumie to za prace, które były tam prowadzone nie podejrzewał bym "poszukiwaczy", chodź ta teoria z Bojkiem i jego zamieszaniem na Przełęczy Kowarskiej dość ładnie wpisuje się w fakt, iż tu można było spokojnie eksplorować, w momencie, gdy w innym miejscu był zrobiony medialny szum... chodź bliskość tych miejsc mnie dość zastanawia

Ja prędzej autora tego wykopu bym szukał gdzieś przy osobach związanych z tym serwisem http://www.ogorzelec.com

Ta osoba lub te osoby znalazły odpowiednie materiały, mają pewnie blisko do miejsc prowadzenia prac i były chyba najbardziej zainteresowane tym, czy tam rzeczywiście są jakieś podziemia. Może nawet najstarsi mieszkańcy coś pamiętali i wspominali im o dostępnych wyrobiskach.
Uważam, że najlepszym rozwiązanie było by napisać jakąś informację do admina tej strony, może podzieliłby się informacjami, bo skoro temat porzucił w terenie a i na stronie zamieścił sporo na ten temat informacji, to może da znać jakie jest faktyczne pochodzenie tego wyrobiska

Jeśli mam rację, to może być tak, iż ta osoba nie zajmuje się już eksploracją i nie trafiła na to forum, dlatego nie było tu wzmianek o tym obiekcie

a może jest tak, że to wszystko ktoś kto tam działał, to czyta i się śmieje, a przyznać się nie chce...

Jeszcze jedna sprawa
skoro ktoś się tak napracował, aby dostać się do wyrobisk dostępnych z kamieniołomu to bardzo możliwe,że również prowadził jakieś prace przy prawdziwej Frohe Erwartung, która jak się wydaję, na podstawie tej mapy geologicznej, jest po drugiej stronie góry.
Ciekawi minie jeszcze ta nazwa na mapie Schurfgraben, dlaczego nie ma tam Frohe Erwartung...może to jeszcze świadczyć, że Frohe Erwartung jest jeszcze w innym miejscu???

sztolnia Schurfgraben mogła być tylko sztolnią odwadniającą kopalnię wapienia (jak pisał o podobnych obiektach Slawrow), kopalnia Frohe Erwartung była kopalnią miedzi, ja nie widzę bezpośredniego związku kopalni wapienia z rudami miedzi, chodź w opisie kopalni widnieje stwierdzenie "Całość kruszców w obrębie otoczaków spajała masa żyłowa, którą stanowiły albit, dolomit, kalcyt i kwarc."
Autor wspomnianego wcześniej artykułu, trochę dla mnie niezrozumiale, nie dołączył do niego mapy. To jednak mogło być spowodowane chęcią jednak "ukrycia" tego miejsca i po części mogło się to udać, bo chodź by ja nie powiązałem artykułu, ze sztolniami na mapie i tym wyrobiskiem co opisał Der Wale

der Wale

#19 Post autor: der Wale » 13 cze 2017, 23:01

Kali_7 słuszna uwaga. To nie jest mapa Frohe Erwartung. W legendzie planu stoi jak byk - Kalkbruche. Teraz sie przyłozylem bardziej do naniesienia mapy na topografa. Drogi nie bardzo, ale juz przebieg potoku Bystra sie zgadza. To sporo wyjasnia:

1. Sztolnia "10 czaszek" ;) jest tą poniżej.
2. Szurf pozostaje otwartą sprawą. A Gramtbruch ? Co to moze byc ?
3. W watku OP1 zamiescilem zdjecie pozostalosci szybu.
4. Czym wobec powyzszego jest obiekt ponizej Kalkbruche ?
4. Frohe Erwartung jest najprawdopodobniej na Wilkowyji, bowiem tam sa rudne haldy.

szkop

#20 Post autor: szkop » 13 cze 2017, 23:05

no,ta mapa nie pasuje jakoś. rowy poszukiwawcze to nie sztolnia i łom granitu u góry.. ,to sytuuje obszar na płn od bobrzaka,ale tam nic nie widać(na lidarze).to tak na moje

der Wale

#21 Post autor: der Wale » 13 cze 2017, 23:28

do kamieniołomu ze sztolnią pasuje. Przyjrzyjcie się tej linii...
Załączniki
schurfgrabe.jpg
schurfgrabe.jpg (187.82 KiB) Przejrzano 4604 razy

Kali_7

#22 Post autor: Kali_7 » 13 cze 2017, 23:49

miejsce na pewno to jest to
Tam jest opisana droga -Stary Trakt Kamiennogórski -Alte Strasse Landeshut, do tego położenie cieku względem drogi też się zgadza, tak samo położenie kamieniołomu względem występowania wapienia
to niemieckie określenia to raczej Granitbruch - czyli ogólnie granit, więc to może oznaczać tak jak napisał szkop łom granitu. Z map mi wychodzi że tam jest strefa kontaktowa, ale nie mam współczesnej mapy geologicznej tego rejonu, więc nie wiem dokładnie w jakim miejscu

der Wale

#23 Post autor: der Wale » 13 cze 2017, 23:59

ach rzeczywiscie, mea culpa. Slabo kontaktuje o tej porze. Lomy granitowe jak najbardziej sa.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#24 Post autor: Slaworow » 14 cze 2017, 9:35

Nie sugerowałbym się mocno tą mapą z kreskami, tam jest tylko "mniej więcej" pokazane jak przebiegają wyrobiska. Z niej możemy się dowiedzieć, że w omawianym tu rejonie były dwie sztolnie, jednak dokładna lokalizacja wlotów nie jest podana ze wzgledu na skale mapy. Nakładanie tych map na mapy wspołczesne ma niewielki sens, o wiele większy ma konfrontacja tych map w terenie.

Moja interpretacja jest taka:

Pierwsza sztolnia to prawdopodobnie zapadnięta sztolnia z hałdą, widoczna poniżej kamieniołomu - tym ze "Sztolnią dziecięciu czaszek" - i mamy ją zidentyfikowaną

Druga sztolnia - tzw Schurfgraben (chociaż nazwa byłaby nieprawidłowa bo sugeruje tylko szurfy, nie sztolnie) znajdowała by się w okolicy przełęczy, w rejonie kamieniołomu granitu. O ile w ogóle ta sztolnia istnieje, choć są do tego przesłanki jak się spojrzy na powiększony LIDAR
Załączniki
Sztolnia.JPG
Sztolnia.JPG (100.56 KiB) Przejrzano 4591 razy

der Wale

#25 Post autor: der Wale » 14 cze 2017, 10:56

no nie, przecież mniej więcej się zgadza. Przyjrzyj sie drogom oraz ciekom. Połozenie łomów granitowych, etc. Wystarczy ją skonfrontować z Twoja mapą pokładów wapiennych. Dolna sztolnia to albo odwodnienie kopalni albo zupełnie nie ma związków z wyrobiskiem w wapieniu. Możliwe, ze to jest Frohe Erwartung, jak przypuszczałem zakładając ten watek. Nie rozgrzebywałem hałdy, więc przy najbliższej okazji upewnię się czy jest rudna.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rudawy Janowickie”