Kowary - Sztolnia Główna

Kowarskie kopalnie uranu - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach to kopalnia Wolność i Podgórze. W okolicy znajdują się również kopalnie Liczyrzepa i Wiktoria.
Wiadomość
Autor
freefall

Kowary - Sztolnia Główna

#26 Post autor: freefall » 14 paź 2017, 14:39

Dzięki za info i propozycje :)
W sumie to nie miało być randkowanie, tylko drugie podejście zajrzenia do tej sztolni.
Tak czy siak, jeszcze nie odpuszczam :)

lord

Kowary - Sztolnia Główna

#27 Post autor: lord » 15 paź 2017, 9:41

Nie ma sprawy, jak coś to propozycja z pontonem jest aktualna do końca października.
Ja za każdym razem byłem tam w pełnym kombinezonie, bez względu na poziom wody. Przy wysokim poziomie wody, na docinku starego, wąskiego chodnika za szybem pochyłym, gdzie trzeba było się miejscami schylać robiło się ciekawie - poza tym było sucho...

Awatar użytkownika
Rosomack

Kowary - Sztolnia Główna

#28 Post autor: Rosomack » 18 lut 2018, 15:48

Wejście do Głównej z soboty. Raczej wodery nie wystarczą na dalsze partie ;)
Załączniki
główna.jpg
Woda płynęła wesołym strumieniem.
główna.jpg (331.55 KiB) Przejrzano 1395 razy

Awatar użytkownika
Drangnel

Kowary - Sztolnia Główna

#29 Post autor: Drangnel » 04 gru 2018, 9:28

Spróbuję trochę ożywić temat.
Wiecie może, czy ktoś próbował wspinać szyb pochyły? a jeśli tak, to z jakim skutkiem? Istnieją teorie, że może tam być jeszcze jakiś poziom. Osobiście podchodzę do tego sceptycznie, jednak plany chodników są w tej kwestii niejednoznaczne. Teoretycznie chodnik poziomu 18° (poziom sztolni górnej) przechodzi bardzo blisko szybu, jednak nie widzę wyrysowanego na szybie poziomu w tym miejscu. Mapka o której myślę:
ts.jpg
ts.jpg (48.85 KiB) Przejrzano 232 razy
Na przekrojach sytuacja też nie jest jednoznaczna. Coś tam jest narysowane przy szybie (zaznaczone w kółku):
ts2.jpg
ts2.jpg (247.41 KiB) Przejrzano 232 razy
Z drugiej strony na tym przekroju nie ma nic:
szglownaduzy.jpg
szglownaduzy.jpg (286.2 KiB) Przejrzano 232 razy
No i oczywiście najwięcej zamieszania robi ten przekrój:
wyrobiska kopalni wolność.jpg
wyrobiska kopalni wolność.jpg (106.64 KiB) Przejrzano 232 razy
Żeby rzucić coś świeżego do tematu, podzielę się planem poziomu 40°, nad którym aktualnie pracuję, na podstawie zdobytych materiałów i obserwacji własnych (może jeszcze zawierać błędy, za wytknięcie których będę wdzięczny)
Link do planu (bo jest za duży, żeby wstawić jako obrazek): https://www.dropbox.com/s/t48sstt26r157 ... e.png?dl=1

Awatar użytkownika
Siewca
Kontakt:

Kowary - Sztolnia Główna

#30 Post autor: Siewca » 08 gru 2018, 10:28

Być może są dostępne jakieś wyrobiska nie uwzględnione na planie. Z relacji akcji nurkowania w szybie pochyłym, podczas wycofu ze sztolni ekipa namierzyła szczelinę na styku obetonowanego stropu obudowy ze skalnymi partiami, do której jeden z nich wpełznął:
W drodze powrotnej, skubany wypatrzył dziurkę w suficie i nieopatrznie tam zajrzeliśmy. Widząc że jest ciasno, prawie nie ma miejsca i wygląda bardzo mało zachęcająco, ekipa supportowa jednogłośnie stwierdziła-"oooo, chodźcie! wsadzimy tam Witasa! (...) Niestety odległy głos z dziury, woła że to idzie dalej, jest sztolnia i rozwidla się za pochylnią w 2 kierunkach....Woła o support..... Który nie mając za dużo czasu na dyskusje, zostaje zalosowany w dziurę w suficie. Okazało się że jest to jakieś stare wyrobisko. Jedna odnoga kończy się zawałem, druga, o upadzie ok. 30*.... dochodzi do poziomu wody i jak wykazało badanie palpacyjne flexsolami, kontynuuje sie dalej....

Źródło wraz z fotami otworu:
http://www.overhead.me/wolno347263--fot ... kowej.html#
Nie miałem jeszcze okazji odwiedzić Szt. Głównej po przeczytaniu tej relacji, ale brzmi ciekawie.

Awatar użytkownika
Drangnel

Kowary - Sztolnia Główna

#31 Post autor: Drangnel » 08 gru 2018, 14:09

Też właśnie muszę to sobie pooglądać. Ostatnio zaglądałem w tę szczelinę, ale było za ciasno, żeby mi się chciało tam pakować. Wtedy nie widziałem jeszcze opisu, co tam jest (albo widziałem i zapomniałem). Może uda się tam dostać od strony podsypanego chodnika zaczynającego się kilka metrów dalej.
Gdyby nie to, że siedzę w domu chory, to pewnie właśnie bym tam teraz dłubał ;]

Kali_7

Kowary - Sztolnia Główna

#32 Post autor: Kali_7 » 09 gru 2018, 23:19

Z żadnych znanych mi planów nie wynika, aby był jeszcze jakiś poziom dostępny z szybu pochyłego.
To co zaznaczył Drangnel z przekroju "polskiego" wyrobisk Kopalni Wolność to jest poziom sztolni Górnej,a przekrój zamieszczony poniżej to potwierdza. Oczywiście nie wyklucza to, że jakiś pozom może tam być.
Chodź by sztolni zwanej Stara 2 nie ma na żadnych planach, a w rzeczywistości jest, daje to jakąś nadzieję...
Załączniki
kowary 1913.jpg
kowary 1913.jpg (42.11 KiB) Przejrzano 153 razy

Awatar użytkownika
Drangnel

Kowary - Sztolnia Główna

#33 Post autor: Drangnel » 17 gru 2018, 19:36

Co udało mi się ustalić po kolejnej wizycie w Kowarach:
W szybie pochyłym nie ma dostępnych wyższych poziomów. Można dojść pod sam korek. Co prawda nie przekreśla to całkowicie teorii o wyższych poziomach. Szyb na całej wysokości ku powierzchni jest oblany betonem, co wygląda na robotę powojenną (i nie wiadomo, czy coś tam nie zostało zamurowane). Nie mniej jednak faktem jest, że nigdzie się nie dojdzie.
Druga kwestia to chodniki, do których można wejść przez otwór w stropie. Znalazł się zawodnik, który się tam wcisnął. Są tam jakieś podsypane lub zawalone chodniki. Jest też główny chodnik idący na wprost, który jest zalany pod strop wodą. Ciekawe jest, że te chodniki nie są dokładnie na poziomie skrzyżowania, z którego się do nich wchodzi (tego z otworem w stropie). Chodnik zalany jest o wiele niżej - w zasadzie stropem ląduje w okolicach spągu na skrzyżowaniu (Czyżby wbrew tego, co pokazują plany, miał on coś wspólnego ze sztolnią Jedlica?). Drugi dłuższy fragment chodnika jest mniej więcej na poziomie z którego startowaliśmy. Są też małe okienka prostopadle do głównego ciągu, jeszcze nieco wyżej. Oba podłożone urobkiem. Tak się to mniej więcej prezentuje na planie:
nowe partie.png
nowe partie.png (64.46 KiB) Przejrzano 42 razy
Ogólnie, wyrobiska się bardzo dobrze wentylują. Teraz zimą, powietrze jest zaciągane przez Sztolnię Główną, co sugeruje, że istnieje gdzieś ciąg kominowy do góry. Ale potwierdziłem, że to nie przez szyb pochyły się wentyluje. W nim powietrze stoi. Natomiast ciągnie dosyć mocno w podłożony chodnik idący na północny wschód od skrzyżowania z otworem. Podobnie ciągnie z drugiej strony tego chodnika, przez obwał, który się tam utworzył.

Na koniec podrzucę film z naszej akcji: https://youtu.be/fX_pP-05ATg

Awatar użytkownika
Rosomack

Kowary - Sztolnia Główna

#34 Post autor: Rosomack » 17 gru 2018, 20:31

Drangnel pisze:
17 gru 2018, 19:36
Znalazł się zawodnik, który się tam wcisnął.
Tym zawodnikiem byłem ja ;P

Sporo jest podłożonych chodników, można by próbować tam grzebać, ale nie wiadomo czy cokolwiek by z tego wynikło z czasem. Naprzeciwko wnęki gdzie uzupełniliśmy plan próbowaliśmy ruszyć nieco kamieni by zobaczyć jak daleko sięga podłożenie - póki co bez większego efektu, nie widać żeby to było coś krótkiego, urobek się ciągnie dość wysoko i daleko. Podobnie z chodnikiem "za bojlerem", zaznaczonym na planie za pierwszym wejściem do komory z szybem, nie dość że stan skał jest dość kiepski - dużo z nich wisi już odspojona to do tego na całej widocznej długości chodnik jest podłożony wysoko (światło może 15-30 cm miejscami)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnia uranu w Kowarach”