Kopalnia Liczyrzepa

Kowarskie kopalnie uranu - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach to kopalnia Wolność i Podgórze. W okolicy znajdują się również kopalnie Liczyrzepa i Wiktoria.
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 13:58

Liczyrzepa (Rübezahl) to stara kopalnia fluorytu, założona w kowarskiej dzielnicy Podgórze w połowie XIX wieku, w dobie ponownego zainteresowania wydobyciem okolicznych złóż po długiej przerwie. Znajduje się na północnym stoku góry Sulica, nieopodal pierwszych zabudowań miasta Kowary. Po wojnie funkcjonowała jako jedna z pierwszych na Dolnym Śląsku kopalni uranu i z tego okresu jest najbardziej znana.

Kopalnię zamknięto po tym, jak całkowicie wyeksploatowano znajdujące się tu złoże uranu. Zanim jednak to się stało, przebudowano starą sieć korytarzy i wydrążono nowe, w efekcie czego powstała całkiem gęsta siatka chodników i przekopów. Przez lata nie cieszyła się zainteresowaniem - zmieniło się to dopiero w maju 2012 roku.

W kopalni znajduje się pewna ciekawostka - podczas drążenia jednego z chodników natrafiono na niewielkich rozmiarów jaskinię.

Opis kopalni oraz eksploracji w "Sztolniach": numer 6.
Foto: Aust
Załączniki
foto10bg.jpg
foto10bg.jpg (78.68 KiB) Przejrzano 5658 razy

markpm

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: markpm » 07 wrz 2015, 13:59

Czy chodzi o ten rozreklamowany paść?

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 13:59

Jaki paść? Nie wiem o czym mówisz

markpm

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: markpm » 07 wrz 2015, 14:00

Sporo o tym trąbili - przejście ze sztolni do zawaliskowej jaskini.

cebek

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: cebek » 07 wrz 2015, 14:02

W kletnie takie atrakcje mają :P

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 14:03

aaa no tak :D Faktycznie był taki temat, ostatnio Kletno ładnie obradza w jaskinie.

writ3ln

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: writ3ln » 07 wrz 2015, 14:05

Dobra robota Panowie! Sam miałem chrapkę na tą sztolnię ale zabrakło chętnych do kopania - długo się przebijaliście do niej?

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 14:05

Co to znaczy przebijaliśmy? :D

Udało się wejść w ciągu kilku godzin czyli szybciej, niż się początkowo wydawało.

writ3ln

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: writ3ln » 07 wrz 2015, 14:06

W sensie przekopywaliście ;)

Byłem właśnie na miejscu ze znajomym z zamiarem zwiedzenia podziemi ale wygląda na to, że przez ostatnie deszcze wejście, które odkopaliście w czerwcu zostało ponownie zasypane - stan na 15 lipca:
Załączniki
fllfn7.jpg
fllfn7.jpg (239.06 KiB) Przejrzano 5655 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 14:08

Najwyraźniej tak... Po nas była tam jeszcze jedna ekipa, która chciała wejść (wlot był tylko przysypany) ale kopała w bok, zamiast do przodu. Wygląda na to, że tylko naruszyli tym dziurę bo teraz wszystko się ładnie zlało w jedną błotnistą papkę. No nic, kto będzie chciał wejść, będzie musiał sobie "kopnąć".

Sztolnia ładna, warta odwiedzenia. Szczególnie ze względu na mineralizacje - to była stara kopalnia fluorytu, który wciąż można gdzieniegdzie znaleźć w ociosach. Jest też smaczek w postaci małej jaskini krasowej, do której przebito się chodnikiem. Ogółem dostępne jakieś 80% wyrobisk. Wyrobisko jest mokre, bez woderów się nie obędzie jeśli chce się coś zobaczyć.

Wejście do sztolni:
Załączniki
img4317mz.jpg
img4317mz.jpg (118.89 KiB) Przejrzano 5655 razy

Szwajcar

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: Szwajcar » 07 wrz 2015, 14:09

E tam zaraz bez woderów się nie obejdzie. Da się :lol:

WPR

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: WPR » 07 wrz 2015, 14:09

Dla wszystkich którzy nie mogą zwiedzić tej ciekawej kopalni - filmik z pierwszej eksploracji ;)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=F55ApeRTKMo[/youtube]

writ3ln

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: writ3ln » 07 wrz 2015, 14:09

Ja też na początku kopałem "w bok". Ostatecznie wlot został odkopany ale z powodu obwału błota i widocznej kłody, która być może blokuje masy błota przed dalszym osuwaniem wejście do sztolni jest praktycznie niemożliwe. Na filmiku widać, że bez problemu wchodzicie do środka - teraz z trudem można się wcisnąć przez pionowy komin. W związku z czym można stwierdzić, że bez "kopnięcia" - kilka godzin pracy, nie ma szans na to by ponownie dostać się do środka. Niestety mi tym razem zabrakło rąk chętnych do pracy :(

cyga23

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: cyga23 » 07 wrz 2015, 14:10

Widoczna na zdjęciach kłoda "zjechała" razem z całą prawą stroną, początkowo było to drzewko, które rosło sobie powyżej...
Po pierwszym zasypaniu wejścia sytuacja nie wyglądała tragicznie - to co miało zjechać zjechało a do pierwotnego wejścia mieliśmy jakieś 0,5 - 0,7 metra luźnej lecz dość mokrej ziemi. Niestety ekipa, która próbowała się tam dostać zrobiła całkiem spory podkop w prawą stronę (a więc zupełnie nie tam gdzie powinna) przez co znacznie utrudniła dostanie się do tego wyrobiska - krótko mówiąc cała prawa strona nad wejściem została podkopana, co automatycznie skutkuje osuwaniem się kolejnych warstw ziemi...

writ3ln

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: writ3ln » 07 wrz 2015, 14:12

Ktoś się postarał i wyrobisko jest nadal dostępne:
Załączniki
DSCN4612.jpg
DSCN4612.jpg (348.54 KiB) Przejrzano 5648 razy
DSCN4611.jpg
DSCN4611.jpg (289.25 KiB) Przejrzano 5648 razy

WPR

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: WPR » 07 wrz 2015, 14:12

Ktoś inny się też "postarał" i wydziobał ponoć praktycznie cały piękny fluoryt przy wejściu... że tak powiem - szkoda

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 14:13

Ciekawy przykład nazwijmy to wandalizmu ze strony grup do tej pory o to nie posądzanych :-(

writ3ln

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: writ3ln » 07 wrz 2015, 14:13

Pomijając kiepską jakość foty, faktycznie nie wiele go zostało :cry:
Załączniki
DSCN4634.jpg
DSCN4634.jpg (159.83 KiB) Przejrzano 5648 razy

Aust

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: Aust » 07 wrz 2015, 14:15

Te minerały stamtąd pięknie wyglądały ale uwięzione w ociosie sztolni, po wydobyciu to już tylko marny kamyk który można kupić na każdej giełdzie... Perły przed świnie. Myślę że Liczyrzepa to ostatnia odkryta przez nas kopalnia której podaliśmy lokalizacje lub chociaż nazwę. Obecnie eksplorujemy dwa duże, wielopoziomowe obiekty przy których Liczyrzepa to niewielka sztolenka... I postaram się żeby ich lokalizacja nigdy nie ujrzała światła dziennego, niedługo zapewne pojawią się foty.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 14:16

Szkoda że nasz wysiłek został przekuty przez kogoś na maszynkę do zarabiania kasy

kondi87

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: kondi87 » 07 wrz 2015, 14:16

Brawa dla tych co tam byli ostatnim razem i zostawili taki syf...

writ3ln

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: writ3ln » 07 wrz 2015, 14:16

Nie orientuję się w temacie ale nie sądzę by te pozycje mogły pochodzić z innego miejsca w Kowarach, owszem sam kiedyś zbierałem fluoryt na hałdach w okolicach tej kopalni i wiem, że nie łatwo znaleźć większe ładne kawałki. Mam nadzieję, że nie są to odłupane fragmenty z kopalni, które teraz ktoś stara się sprzedać za marne pieniądze - było by to przykre...

Allegro - FLUORYT ładny okaz - KOWARY !! /gi659

Allegro - GRAFIT błyszczący okaz - KOWARY !! /gi660

Onyks

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: Onyks » 07 wrz 2015, 14:29

Witam,
Te fluoryty to musiał jakiś maniak kuć, prawda jest taka że są nie sprzedawalne na polskich giełdach - powód w żaden sposób nie wytrzymują konkurencji z okazami z Maroka, Hiszpanii czy Rosji. Sam kiedyś kułem fluoryty w Kletnie, ale to było 20 lat temu, kiedy na Polskim rynku mineralogicznym nie były jeszcze dostępne okazy z w/w miejsc.
Szkoda tylko że kopalni ubyło malowniczego akcentu :(
pozdro
Onyks

Karuda

Kopalnia Liczyrzepa

Post autor: Karuda » 07 wrz 2015, 14:29

Witki mi opadły... :(

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnia uranu w Kowarach”