Kowary - sztolnie Martha i Marta

Kowarskie kopalnie uranu - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach to kopalnia Wolność i Podgórze. W okolicy znajdują się również kopalnie Liczyrzepa i Wiktoria.
Kali_7

Post autor: Kali_7 » 25 sty 2017, 22:46

sztolnia Martha
Wlot znajduje się niedaleko parkingu tuż przy drodze
Kręty korytarz ma około 70-80 metrów długości, przekroju około 1x1,7m wykuty jest w skałach. Wszędzie "pływa" mnóstwo śmieci, a kończy się przodkiem
Jak byłem w niej w lutym 2016 na całej długości była sucha.

Sztolnia Marta
Dostępna na długości około 25 metrów. Posiada betonową obudowę. Na końcu chodnika znajduje się krata i drabinka, schodząca wgłąb zalanego szybiku.

W sieci jest wiele opisów, zdjęć i filmów z ich eksploracji.

Analizując mapę wyrobisk sztolni Martha zwróciłem uwagę jakby to była dokładnie sztolnia Martha, z tym że podczas prac poszukiwawczych uranu została obmurowana, pozostałe chodniki zamurowane i jak wynika z planu który załączyłem w innym wątku połączona z przekopem łączącym wyrobisk pola Wolność i Wulkan.
W takim razie to co nazywamy sztolnią Martha było by całkowicie innym wyrobiskiem, którego nie ma zobrazowania na znanych mi mapach okolic Kowar.
Dla potwierdzenia swojej teorii nałożyłem mapę z zaznaczonymi wlotami sztolni, którą przygotował Siewca z mapą wyrobisk z około 1913 roku
Załączniki
martha.jpg
martha.jpg (404.97 KiB) Przejrzano 2968 razy
martha i topo.jpg
Na mapie widać, że sztolnia Martha jest dokładnie w miejscu które nazwanezostało sztolnią Marta, natomiast w miejscu sztolni Martha jest "biała plama"
martha i topo.jpg (581.85 KiB) Przejrzano 2968 razy
sztolnia Marta.jpg
plan sytuacyjno-górniczy sztolni Marta z uczniów Agricoli w tekście Katarzyny i Pawła Zagożdżon
sztolnia Marta.jpg (56.6 KiB) Przejrzano 2968 razy
Martha - otwór wejściowy.jpg
Martha - otwór wejściowy.jpg (242.99 KiB) Przejrzano 2968 razy

Kali_7

Post autor: Kali_7 » 07 mar 2017, 15:56

plan sztolnia Martha z okolic 1906 roku lub 1936 roku z planów kopalni Wolność dla poziomu 80
wydaje mi się, że linie przerywane i oznaczenia kropek z liczbami na czerwono zostały wkreślone przez pracowników R1
Załączniki
sztolnia Martha 1906.jpg
sztolnia Martha 1906.jpg (345.78 KiB) Przejrzano 2847 razy
85.jpg
całość mapy, na tym arkuszu zaznaczono również wylot sztolni Jedlica
85.jpg (636.32 KiB) Przejrzano 2847 razy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnia uranu w Kowarach”