Kowary - Sztolnia Jedlica

Kowarskie kopalnie uranu - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach to kopalnia Wolność i Podgórze. W okolicy znajdują się również kopalnie Liczyrzepa i Wiktoria.
Wiadomość
Autor
Kali_7

#1 Post autor: Kali_7 » 20 sie 2017, 21:27

Sztolnia "Jedlica" w Kowarach Podgórzu

Dawna sztolnia odwadniająca wyższe poziomy kopalni Bergfreiheit (Wolność) w Kowarach, straciła na znaczeniu, gdy wyrobiska kopalni zeszły poniżej poziomu koryta rzeki wodę zaczęto odpompowywać pompami parowymi a później elektrycznymi przez szyb pochyły.
Jej ujście znajduje się tuż przy korycie rzeki Jedlicy na wysokości około 560m.n.p.m
Sztolnia miała około 450m długości, w odległości 240m od wylotu łączyła się z szybem "Głównym", na odległości około 360 m łaczyła się z sztolnią Główną i tu w tej odległości był jej pierwotny koniec.

Odwadniała złoże do głębokości około 86 m. Na linii jej przebiegu znajdowały się również dwa inne szyby. Pierwszy z nich o nazwie „Hilf” był szybem wydobywczym.
W 1986 r. sztolnia była jeszcze drożna ale w odległości około 10 m od jej okna została przegrodzona murowaną tamą
Załączniki
mapa wyrobisk górniczych i plan zakładu R1.jpg
przebieg wyrobisk kopalni Wolność z podkładem planu zakładów R1
mapa wyrobisk górniczych i plan zakładu R1.jpg (255.83 KiB) Przejrzano 5489 razy
sztolnia jedlica na mapie zasadniczej w skali 1_2000.jpg
sztolnia Jedlica na mapie zasadniczej w skali 1:2000-widoczne znaczne przesunięcie obiektów(np. odległość wylotu sztolni od rzeki)
sztolnia jedlica na mapie zasadniczej w skali 1_2000.jpg (442.17 KiB) Przejrzano 5489 razy
sztolnia Jedlica.jpg
sztolnia Jedlica zaznaczona na niemieckiej mapie kopalni Wolność
sztolnia Jedlica.jpg (331.65 KiB) Przejrzano 5489 razy

Kali_7

sztolnia Jedlica

#2 Post autor: Kali_7 » 20 sie 2017, 21:36

dzięki nałożeniu tych map udało mi się dość precyzyjnie zlokalizować wylot sztolni i jest on dostępny

może znajdzie się chętny, który pokona ten dość wąski i długi odcinek (jeśli tak to liczę na relację ze środka)
nie mierzyłem, ale wydaje się, że rura ma średnicę około 400 mm i długa na około 10 m.
Widać, że sztolnia dalej jest drożna, chodź nie wiadomo jak daleko.
Ze sztolni wydobywa się dość nieprzyjemny zapach...
Załączniki
wylot sztolni Jedlica.jpg
wylot sztolni Jedlica zlokalizowany tuż nad dnem potoku
wylot sztolni Jedlica.jpg (419.86 KiB) Przejrzano 5488 razy
rura wylotowa sztolni Jedlica.jpg
rura wylotowa sztolni Jedlica.jpg (203.9 KiB) Przejrzano 5488 razy

galman

sztolnia Jedlica

#3 Post autor: galman » 22 sie 2017, 20:58

łooo temat frapujący ale srednica taka że może tylko leona trza wpuścić jako zwiadowce??
Widziałem tą rure z daleka..wszystko fajnie ale ten zapach??

Berth

#4 Post autor: Berth » 27 sie 2017, 2:17

Kamerkę inspekcyjna warto wpuścić.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#5 Post autor: Slaworow » 27 sie 2017, 8:13

Tak wygląda wlot sztolni w szerszym kontekście. Stan na styczeń 2011 roku. Przy wyższym poziomie Jedlicy woda się wręcz wlewa do sztolni.
Załączniki
IMG_1761.JPG
IMG_1761.JPG (907.73 KiB) Przejrzano 5429 razy

Kali_7

#6 Post autor: Kali_7 » 27 sie 2017, 9:50

Co do kamery inspekcyjnej to dość ciężko jest to chyba ja bez kosztów załatwić...a płacić za nią chyba nikt nie ma ochoty

A macie wiedzę czy ktoś próbował pokonać tę rurę i jakiej jakości wychodzi z niej powietrze

Awatar użytkownika
wyprawyleona

#7 Post autor: wyprawyleona » 27 sie 2017, 14:00

Myślę, że we wtorek, lub środę będę miał 4 gazowy miernik gazów i mogę się podjąć wejścia.
Pytanie ile faktycznie centymetrów średnicy ma ta rura i kto mnie w razie czego wyciągnie potem za nogi ;)

cebek

#8 Post autor: cebek » 27 sie 2017, 20:24

wyprawyleona pisze:Myślę, że we wtorek, lub środę będę miał 4 gazowy miernik gazów i mogę się podjąć wejścia.
Pytanie ile faktycznie centymetrów średnicy ma ta rura i kto mnie w razie czego wyciągnie potem za nogi ;)
daj znać jak będziesz to zjadę na dół z jakimś sznurkiem. :P

Awatar użytkownika
wyprawyleona

#9 Post autor: wyprawyleona » 28 sie 2017, 13:51

Czekam na paczkę ze sprzetem. Jak tylko będę miał GasAlerta to napiszę i się spotkamy na miejscu

cebek

#10 Post autor: cebek » 28 sie 2017, 14:58

oki

Awatar użytkownika
wyprawyleona

#11 Post autor: wyprawyleona » 25 wrz 2017, 20:00

Witam :)

Po wczołganiu się ok 5m do rury, urządzenie Gas Alert Quattro wskazało 18,3% zawartości tlenu i wartość ta nadal spadała. Z kolei wartość LEL (raczej metan) pokazał się nam w 8% i powoli rósł. Z uwagi na to, że w przypadku utraty przytomności trudno było by mnie z obiektu wyciągnąć postanowiłem się wycofać. Do wejścia do sztolni zabrakło ok 3m

szkop

#12 Post autor: szkop » 25 wrz 2017, 22:01

jedno zdanie a ile waży..niezła patologia,tylko skąd tam sie wziął metan?wlazłes tam sam??

Awatar użytkownika
wyprawyleona

#13 Post autor: wyprawyleona » 25 wrz 2017, 22:37

Urządzenie świeżo po kalibracji w certyfikowanym serwisie, więc błąd wykluczam. Skąd metan? Nie mam pojęcia, ale zapach po wejściu do rury był okropny. Dni nowej rury pokrywała dziwną maź, nazwałbym to ściekami
Wchodziłem sam, ale przy wlocie był Kali_7

Kali_7

#14 Post autor: Kali_7 » 26 wrz 2017, 15:49

wprawdzie powiedziawszy nie bardzo było tam miejsce na dwóch...heh

trzeba by sporo starań nad przewietrzeniem, aby można było do środka wejść
ze znanej mi relacji wynika, że sztolnia na odcinku kikunastu-kilkudziesięciu metrach jest drożna, później był zawał...ale nie wiem czy znajdzie się śmiałek co to sprawdzi
Załączniki
rura doprowadzająca do Jedlicy.jpg
rura doprowadzająca do Jedlicy.jpg (185.12 KiB) Przejrzano 5176 razy

Awatar użytkownika
wyprawyleona

#15 Post autor: wyprawyleona » 27 wrz 2017, 18:15

Ze sztolni dmucha, więc gdzieś powietrze musi być zasysane. Może zawał jest do przejścia. Podejmę 2gą próbę jak tylko znajdę chwilę

lord

#16 Post autor: lord » 29 wrz 2017, 12:47

Panowie, byłem w tym miejscu przed budową muru, jak i po. Sztolnia niestety po kilku (kilkunastu) metrach kończy się tamą z czymś w rodzaju wielkiego zaworu w posadzce. Raczej nic nie zmieniło się w temacie od tych kliku lat? Nie wydaje mi się, żeby dmuchało ze sztolni - to raczej powietrze zasysane z obszaru pomiędzy końcówką rury a początkiem okna sztolni... Zapewniam, że nikt nie zginie po wślizgnięciu się do środka - byłem tym śmiałkiem, który już to robił - a w środku jest na tyle dużo miejsca, że można bez problemu wycofać się "nogami do przodu" :D

Kali_7

#17 Post autor: Kali_7 » 29 wrz 2017, 13:23

masz może jakieś zdjęcie ze środka? jak tak to wrzuć proszę

lord

#18 Post autor: lord » 29 wrz 2017, 13:44

Niestety nie posiadam żadnych zdjęć, włażąc tam nie myśleliśmy o robieniu zdjęć, bardziej zależało nam na sprawdzeniu (przypomnieniu sobie) jaki jest stan sztolni. Sztolnia od początku do tamy ma obudowę betonową, chodnik jest dosyć wąski i niski. Zastanawiający jest ten zawór - z tego co pamiętam - jest to około metrowej długości pręt z pokrętłem przytwierdzony do posadzki. Nie próbowaliśmy na siłę kręcić tym zaworem, a nawet gdyby to nie sądzę by to miało sens na dzień dzisiejszy. Przyszło nam na myśl, że ów zawór mógł być elementem starszej mechanicznej tamy, która później została zabetonowana ale czy wtedy byłby sens zostawiać to żelastwo?

Awatar użytkownika
wyprawyleona

#19 Post autor: wyprawyleona » 29 wrz 2017, 23:19

lord, a kiedy tam ostatnio byłeś?
Bo piszesz, że powietrze może być zasysane w obszarze rury. Wtedy nie było by spadku ilości tlenu. W środku może być znacznie więcej metanu, albo innego gazu który wypiera tlen. Warunki w kopalniach się zmieniają.
Na przebiegu sztolni i w jej okolicy był przecież staw osadnikowy i... szambo. Może z wodą związki organiczne przedostają się do środka. Jak tam byłeś to rurę pokrywał szlam?

lord

#20 Post autor: lord » 30 wrz 2017, 11:53

Byłem tam 5-6 lat temu - dawno lub nie dawno - zależy jak na to patrzeć. Ten "szlam"/"szambo" ZAWSZE wypływało z tej sztolni. Nie dam sobie ręki uciąć ale wydaje mi się, że w środku były resztki drewnianego szalunku, a za tamą (która przecieka) zapewne nie jest lepiej. Identyczne "szambo" wypływa ze sztolni (obok głównego okna) znajdującej się na polu "Wulkan" przy tzw. "Uroczysku". Nie szedłbym aż tak daleko z przypuszczeniami (osadnik itp.), po prostu w środku panuje paskudny odizolowany mikroklimat.

Chyba nie mam aktualnie na stanie "pełnego" kombinezonu OP, jeśli taki zamówię lub masz taki na stanie, to mogę w nim na ochotnika wbić się tam ponownie. Obecnie jestem w Kowarach więc możemy się umówić na jakiś dzień i dostarczyć materiały potwierdzające stan sztolni.

Aczkolwiek bardziej interesują mnie szyby, które zaznaczył Kali_7 na mapkach. Wygląda na to, że wszystkie 3 są bardzo czytelne w terenie - charakterystyczne owalne betonowe konstrukcje przy każdym z nich... No i zaznaczone przekopy...

Kali_7

#21 Post autor: Kali_7 » 30 wrz 2017, 13:09

co do szybów teren dość dokładnie penetrowałem i nie da się doszukać żadnych pozostałości (chodź dobrze nie pamietam czy czasem przy Wiesen nie było lekkiego zagłębienia)
w późniejszym czasie na tym terenie była olbrzymia hałda kruszywa, eksploatowana przez kilka lat przez zakłady jako materiał na kruszywo drogowe

te betonowe bloki to fundamenty urządzenia zganiającego (można by rzec - takiej stacjonarnej koparki)
te szyby zapewne zostały przysypane kilkukrotnie materiałem z hałdy

jedynie rokującym elementem mogła by być sztolnia z mojego planu opisana jako "sztolnia z mapy 85 poziomu 80", problemem może być tylko fakt, że jest to teren 10 metrów wyżej niż poziom sztolni głównej
zastanawiające jest to, że we wskazanym miejscu jest jakaś bliżej niezidentyfikowana rura PCV, ale jej przebieg nie odpowiada przebiegowi sztolni, do tej rury ju z wejść się nie da...
mapa którą załączam jest kompilacją mapy zasadniczej w skali 1:500, mapy syt-wys w skali 1:2000 oraz zwektoryzowanych chodników głównie z niemieckiej mapy wyrobisk w skali 1:500
Załączniki
szyb Wiesen i Petrilo.jpg
szyb Wiesen i Petrilo.jpg (195.77 KiB) Przejrzano 5027 razy

lord

#22 Post autor: lord » 15 paź 2017, 9:53

Kali_7 dzięki za wyjaśnienie i wyprowadzenie z błędu! Tym razem przeszedłem się po okolicy i dokładniej porównałem teren z zamieszczoną mapką. Faktycznie w oznaczonych miejscach (w okolicy) można doszukać się małych wgłębień - o ile dobrze trafiłem i nie są to przypadkowe nierówności terenu...

Co do sztolni, to martwi mnie i zastanawia fakt, że jej wlot powinien znajdować się tuż poniżej głównej drogi, co mogło spowodować zapadnięcie się początkowego odcinka.

Kali_7

#23 Post autor: Kali_7 » 30 mar 2018, 20:42

szukam jakiegoś starszego zdjęcia wlotu sztolni Jedlica, przede wszystkim sprzed zabudowania gabionowym murem oporowym
ktoś posiada takie, może ktoś je gdzieś widział?
może jest gdzieś zdjęcie zakładów R1 z widokiem na potok?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnia uranu w Kowarach”