Earth nature field

Poradnik Ekipera cz.II -przykłady stanowisk

Techniki linowe używane podczas eksploracji. Trudno się bez nich obejść. UWAGA! Informacji zawartych w tym dziale nie traktować jako kurs.
Awatar użytkownika
Rossomak
Posty: 204
Rejestracja: 07 lut 2018, 15:16

Poradnik Ekipera cz.II -przykłady stanowisk

Post autor: Rossomak »

Reaktywacja wątku z 31 Sty 2009

Jak już wspomniałem ciężko się nauczyć zakładania stanowisk tylko "w teorii", niemniej spróbuję zamieścić w tym temacie zdjęcia przykładowych stanowisk, oraz opisać co jest w nich dobrze a co złe. Fotografie są różne -większość to nasze wyjazdy, część znaleziona w necie. Postaram się każdy przykład pokrótce omówić.

Na początek coś łatwego :)
Stanowisko na 11m kładce zwierzynieckiej. Mocowanie do lin stalowych od pylonu - atomowe 8-)

Na początek mocowanie na taśmach:
f_sttam1m_4cc5a97.jpg
f_sttam1m_4cc5a97.jpg (32.51 KiB) Przejrzano 11164 razy
To stanowisko jest poprawne:
1. Równo przełożona taśma.
2. Nic nie obciera, szycie taśmy nie opiera się o karabinek/punkt mocowania.
3. Karabinek zamkiem w dół.
Do tego idzie lina z ósemką rzecz jasna.
Kolejny przykład:
f_sttam2m_5d93220.jpg
f_sttam2m_5d93220.jpg (33.07 KiB) Przejrzano 11164 razy
To jest lepsze od poprzedniego - zwaletowane karabinki wykluczają ryzyko obciążenia i wyrwania zamka w karabinku. Oczywiście trudno sobie wyobrazić taką możliwość na kładce :)

A to jest źle- 1 stanowisko z 3 błędami!
f_sttamwrongm_70496d0.jpg
f_sttamwrongm_70496d0.jpg (40.6 KiB) Przejrzano 11164 razy
Błędy:
1. Taśma przepleciona na "główkę skowronka" -to powoduje, że taśma zamiast 2200kg wytrzymałości, ma ~1600. Jeżeli założymy przeplecenie na rancie np. teownika o który mocujemy stanowisko to mamy już tylko 800kg. To bardzo mało już przy 1m locie:
f_Failm_a8db222.jpg
f_Failm_a8db222.jpg (8.9 KiB) Przejrzano 11164 razy
2. Szycie taśmy jest w przepleceniu -kolejna pomyłka.
3. Karabinek zamkiem w górę - grawitacja będzie nam odkręcać karabinek przy wstrząsach -łatwiej będzie mu też przybrać nieprawidłowa pozycję.
Dość baboli.

Znów prawidłowo założone stanowisko z założeniem, że jest to stanowisko asekuracyjne na którym chodzi LOCKER/Shunt i musi wytrzymać jak coś odpadniecie ~1,5m zanim wyłapie przyrząd. To nakłada na nas nieco inne wymagania ad standardy bezpieczeństwa przy zakładaniu stanowiska. Zatem robimy tak:
f_strep1m_b883cb9.jpg
f_strep1m_b883cb9.jpg (227.38 KiB) Przejrzano 11164 razy
Mocowanie jest z repa 11mm LANEX/Tendon o wytrzymałości normalnej 40kN zaś na węzłach "ósemkach" -22kN. Końcówka prawej ósemki zabezpieczona zderzakiem (głównie po to żeby lina się nie majtała na zdjęciu-bo 10 średnic liny jako końcówka było zachowanych). Długość pętli w ósemce wynosi x>20cm -jest to optimum (krótsze pętle są ponoć nieco mniej wytrzymałe -kiedyś zwracano na to uwagę, obecnie olewa się to zagadnienie.) Karabinki stalowe, zwaletowane, zakręcane, zamkami w dół. Do tego idzie lina główna:
f_strep2m_2ec9579.jpg
f_strep2m_2ec9579.jpg (171.27 KiB) Przejrzano 11164 razy
Znów -ósemka na końcu Tendona 11mm (40kN, 22kN na węzłach).
Zwracam uwagę, że zarówno taśmy na poprzednich zdjęciach, jak i rep nie są zabezpieczone jakimś "protektem" -po prostu element o który zakładałem te stanowiska jest tak gładki, że nie wymagał tego. Próg o który oprała się lina główna był zabezpieczony ale kadr na foto tego nie chwycił :D
No dobrze, mamy nasze wspaniałe stanowisko, ale Ktoś być może zapyta:a czemu nie na taśmie z jednym karabinkiem? taśma jest tak samo wytrzymała, zaś jeden zakręcany karabinek spokojnie wytrzyma -wszak najsłabszym miejscem jest węzeł od liny głównej i to on jako pierwszy "puści".
Cóż -diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach :evil:
Jeżeli jest to stanowisko zjazdowe, które nie będzie podlegać obciążeniom dynamicznym to zamocowanie go na taśmie z jednym karabinkiem nie jest błędem-o ile mamy też rezerwowe stanowisko. Tak uczą w 90% szkółek "alpinistycznych" a ja nie będę świętszy od reszty. Natomiast jeżeli zakładam stanowisko w szybie gdzie może nam je nagle obciążyć ~70kg belka lub ~200kg szyna stalowa (nie mówię, że od razu spaść nagle z 20m - wtedy taka "niespodzianka" po prostu zerwie wszystko...), lub do pracy na jakimś obiekcie -gdzie lina główna może się urwać /przetrzeć/przepalić/przetopić a my lecimy te 1-2m puki nas Shunt/Locker/ASAP/xx nie wyłapie, to należy tak instalować stanowisko aby było jak najbardziej wytrzymałe. Jak pamiętamy z wątku o lożach:
"knots play a greater shock absorbing role than the stretch of the rope."
Węzły spełniają większą rolę w absorbcji siły (działającej przy upadku) niż wytrzymałość liny!!!

Przypominam też to co Kobi napisał w temacie lin i materiałów, ad Dyneema/Spectra i taśmy z nich w wątku (który będzie wkrótce reaktywowany). Po prostu mimo pozornej zbliżonej wytrzymałości (lina na węźle 22kN dla 40kN normalnie, przełożona taśma 22kN) węzły w stanowisku z repa pochłaniają tę siłę która wcześniej niż "puści" lina doprowadziła by do zerwania taśmy lub rozgięcia karabinka. Zatem realna wytrzymałość takiego stanowiska jest wyższa. A propos wspomnianych stalówek - ich waletowanie nie tylko chroni nas przed obciążeniem zamka w karabinku, ale warto pamiętać o pewnym wstydliwym szczególe - czasy kijowych karabinków nie skończyły się na ruskich różowiutkich "gniotkach". Obecnie coraz więcej firm przenosi produkcje do Azji. A nawet to co jest produkowane w Europie zaczyna traci na jakości. Waletowanie karabinków (oczywiście z innych partii produkcji i zakupu!) wyklucza nam jakiekolwiek niespodzianki płynące z wad fabrycznych. No chyba, że kupujemy PETZLe za 28zł za stalówkę -wtedy raczej nie musimy się martwić o jakieś "wady fabryczne". Chyba że kupimy podróbke PETZLA...

kolejny przykład mede in kładka:

Stanowisko które w zamyśle miało być dla wahadła, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak mocować stanowisko zjazdowe.
f_wahadom_85ded9b.jpg
f_wahadom_85ded9b.jpg (123.37 KiB) Przejrzano 11164 razy
ak widać mamy tutaj:

1. Trzy punkty stanowiskowe (asekuracyjne) mocowane do porządnej barierki kładki. Zrobione są z repa 11mm (40kN) o długości 11m -starczyło z zapasem na 3 pary ósemek. Oczywiście taśm też można by tu użyć. Odległości pomiędzy punktami tak dobrane żeby stanowisko było czytelne.

2. Karabinki łączące stanowisko z linami - w dwóch wypadkach pojedyńcze stalówki - zakręcane zamkami w dół.

2a. Środkowy punkt stanowiskowy przypada na dwie pętle (uszy królika) od dwóch żył trakcyjnych - w związku z tym możemy przypuszczać, że będzie najmocniej obciążony i dlatego są tam zwaletowane karabinki.

3. Dwie żyły od wahadła - dynamiki tendona -mocowane uszami królika do punktów stanowiskowych. Długości uszu tak dobrane aby wszystko równo się układało, i aby w miarę równomiernie były obciążone wszystkie punkty.

4. Osłona na próg zrobiona ze złożonego "na cztery" kocyka.

Na koniec uwaga -to miało być stanowisko do wahadła, można tak instalować zjazdowe, z tym, że podpinanie się i wychodzenie z progu byłoby dość niewygodne -istnieją lepsze metody rozwiązania stanowiska do zjazdu na takiej barierce, ale o tym innym razem.


Kolejny przykład: 97m Szyb wentylacyjny na Wołowcu Małym -Jedlina Zdrój
Jak widać na zdjęciach:
f_wlot1m_b78609f.jpg
f_wlot1m_b78609f.jpg (24.57 KiB) Przejrzano 11164 razy
Sam kominek od 97m dziury już sprawia problem bo na te 2,5m trzeba jakoś najpierw wejść żeby instalować stanowisko -najlepiej przerzucić przez całość linę i wejść po niej.
Po drugie samo stanowisko jest wyjątkowo "linożerne" bo:
f_stanowiskoom_65ee1b2.jpg
f_stanowiskoom_65ee1b2.jpg (123.02 KiB) Przejrzano 11164 razy
-najbliższym w marę pewnym punktem kotwienia jest drzewo będące w odległości coś 16m od kominka
-o te drzewo można wygonie zaczepić liny (1,2)
-liny od drzewa prowadzimy w okolice kominka, gdzie łączymy je z linami idącymi do szybu (3,4) -należy tak dobrać miejsce łączenia aby węzły po naciągnięciu lin nie oparły się o progi. -warto zrobić to PRZED kominkiem żeby stając na jego krawędzi można było się wygonie podpiąć do zjazdu.
-koniecznie należy zaizolować próg! (5)
-zamocowałem tez zabezpieczenie -też do drzewa (6)
-na instalacje 2x2(4)lin od drzewa do 2 żył do zjazdu poszło ~55m liny. Na sam zjazd w kominie potrzeba MINIMUM 2x80m -tutaj widać jak żre liny to stanowisko.
I jeszcze jedno zdjęcie:
f_stanowisko2m_c976336.jpg
f_stanowisko2m_c976336.jpg (98.76 KiB) Przejrzano 11164 razy
W kółeczkach widać miejsca łączenia lin od punktu kotwiczenia na drzewie do 2x100m lin w kominie.
Rossomak z sztolniefora.pl -ten sam ale inny!
Awatar użytkownika
Rossomak
Posty: 204
Rejestracja: 07 lut 2018, 15:16

Poradnik Ekipera cz.II -przykłady stanowisk

Post autor: Rossomak »

Kolejne przykłady, tym razem eksploracyjne :mrgreen:

Miejsce: Kopalnia "Anna"
Cel: dostać się z poziomu II na poziom I 18m wysokości szybikiem między pokładowym.
Sposób wykonania: wspinaczka z "metodą sztucznych ułatwień" - czyli kotwienie za pomocą wiertarki akumulatorowej oraz kotew HILTI HST.

Akcję w szybiku cechowały 4 rzeczy:
- bardzo ograniczony czas -stąd kotwienie w dwie pary bez przerwy
- szybik był w bardzo złym stanie, i groził obwaleniem się
- skała w której kotwiono była raczej słaba i łatwo kruszyła się.
.
Z w/w wynika kilka efektów, które widać na poniższych zdjęciach:
f_xdgk66m_f5de341.jpg
f_xdgk66m_f5de341.jpg (77.75 KiB) Przejrzano 11163 razy
Jak widać:

- gęsto (co 60-70cm) ustawione kotwy i ekspresy w kiepskiej skale
- lina asekuracyjna (1) poprowadzona przez ekspresy
- lina zjazdowa (2) - poprowadzona wzdłuż obudowy górniczej
Stan.JPG
Stan.JPG (88.96 KiB) Przejrzano 11163 razy
Stanowisko na koronie szybiku (Kobi):
1,2,3 - trzy kotwy wbite w skałę - normalnie starczyłyby dwie, ale stan owej skały uzasadniał osadzenie trzeciej kotwy "na wszelki wypadek". Do kotwy 1 i 3 mocowanie liny karabinkiem D kształtnym - zakręcanym, kotwa nr. 2 - karabinek owalny, ponieważ przechodzą przez niego dwie liny, a jak wiadomo - nie ładujemy dwóch lin obok siebie do D kształtnych karaboli. Wszystkie karabinki zamkami w dół.
4 - tymczasowe mocowanie liny asekuracyjnej (żółta)
4 - zasadnicze stanowisko - lina biała - mocowana uszami królika - nie widać tego na foto, ale obciążona lina miej więcej układała się równo na oba punkty. Oprócz tego z końca liny wychodzącej z węzła zrobiony trzeci punkt "na wszelki wypadek) do dodatkowej kotwy.

Kolejny przykład z Anny:
Cel: Położyć sebka spać. yyyyy znaczy się - zwalanie tego co się sypie z obudowy.
Założenia:
1. Transport dużej liczby osób oraz betów na dół.
2. Zjazd dwóch osób na raz na DRT (razem 4 liny)
3. Osoby zjeżdżające i czyszczące obudowę muszą mieć liny zworowane pod sobą, zaś asekuracyjne musiały być wypuszczane z góry na bieżąco -tak aby NIC nie wisiało pod zwalającymi belki.
4. Stanowisko dla lin asekuracyjnych miało być łatwo zamieniane na stanowisko dla układu do opuszczania (bloczek) oraz wyciągowego 1:1 ew. ratownicze 3:1
5. Wygoda zjazdu a tym samym - jakaś drabinka i możliwie wysokie umiejscowienie stanowiska do asekuracji

f_m1u1iy3m_11ba802.jpg
f_m1u1iy3m_11ba802.jpg (79 KiB) Przejrzano 11163 razy
Opis:

1. Rep od drzew do uszu królika, z HMS i wyblinkami od esekuracyjnego
2. Odciąg dystansujący asekuracyjne od szyny.
3. Dwa HMS z wyblinkami i lnami asekuracyjnymi na nich. Liny już są wypuszczone w światło szybu do poziomu pierwszych zmurszałych belek. Po ich zwaleniu liny asekuracyjne były opuszczane co 2m.
4. Stanowisko dla lin zjazdowych (ósemki z repów, po dwa zwaletowane karabinki, etc) Szyna owinięta kocykiem. Liny z tego stanowiska idą do worów (patrz niżej)
4a/4b -liny zjazdowe idące do worów, które ekipa czyszcząca obudowę miała przytroczone do siebie. W ten sposób pod zrzucającymi osobami nie było żadnych lin.
5. Improwizowana, bardzo porządna, drabinka na próg -kapitalnie ułatwiała wychodzenie na progu.


Następny przykład -k opalnia magnezytu w Sobótce, szyb Elza.

Założenie:
Przykład prostego stanowiska zjazdowego, oraz stanowisko zabezpieczające na dwóch spitach.

Opis.
Początek jest prostym stanowiskiem zjazdowym z odciągiem. Stan montowany z repa 11mm - wszędzie węzły "9" - liny puszczone na DRT w dół 50m. Założony odciąg (niepracujący) na I poziomie, aby uniknąć przetarcia lin o belkę stalową obudowy nadszybia. Przy zjeździe ostatniej pary następuje dodanie 3 liny - od betonowego nadszybia (spity,plakietki, lina mocowana uszami królika) aż do odciągu na poziomie I. Owa 3 lina ma umożliwić wydostanie się z szybu gdyby jakiś sk***syn odciął liny. Spity są wbite od progu w takiej odległości żeby z góry nie dało się odkręcić plakietek. Jak już wspomniałem lina ta idzie tylko do odciągu (mocowana doń ósemką) na poziomie I. Dlatego na linie zjazdowej został przez ostatnią zjeżdżającą osobę w zawiązany motyl alpejski - w ten sposób odciąg nie pracujący stał się prawie pracujący - motyl zabezpieczał linę przed kradzieżą (wciągnięciem do góry), lub odcięciem i spadnięciem w dół, jednocześnie odciąg i węzeł były tak dobrane, że obciążenia jednak szły na górny stan. Oczywiście zawiązany został motyl alpejski, ponieważ prawdopodobne było obciążenie węzła w 3 kierunkach naraz.

Schemat, idea gotowego stanowiska:
f_1dy3qrpo37lm_04a73ba.jpg
f_1dy3qrpo37lm_04a73ba.jpg (54.04 KiB) Przejrzano 11163 razy

Foto:
f_grqe27psm_17b63dc.jpg
f_grqe27psm_17b63dc.jpg (22.77 KiB) Przejrzano 11163 razy
Ogólna idea - liny na DRT do zjazdu, widoczny podwójny niepracujący odciąg o podest na poziomie I. Na pierwszym planie protekt. Jest to fota z innego wyjazdu, i ma tylko obrazować idee zjazdu na DRT z prostym niepracującym odciągiem. Spitów i 3 liny na razie brak.
f_yjefpg6tm_a8d630b.jpg
f_yjefpg6tm_a8d630b.jpg (23.15 KiB) Przejrzano 11163 razy
Nowsze foto -widok do góry - widoczna klapa włazu, liny na DRT, protekt na krawędzi włazu, oraz 3 lina mocowana uszami królika do dwóch plakietek (spity).
f_yjefpg6ym_8c89724.jpg
f_yjefpg6ym_8c89724.jpg (303.74 KiB) Przejrzano 11163 razy
Głowna idea 3 liny - mocowanie dwoma spitami - lina podczepiona uszami królika. Spitowanie w tym betonie to była mordęga, jeszcze nigdy nie spotkałem tak opornego materiału do spitowania. Spitowałem razem z Osą z ET (prawy spit) - generalnie zajęło nam to około 30 min :-/ - w pierwszym spicie połamałem zęby koronki spita, Osa rozwalił drugiego, osadzanie szło bardzo topornie - nie wiem co myśleli Niemcy jak wylewali ten żelbet, ale to w co wbijaliśmy było jak beton z PzW na MRU Sad Zamiast znajomego szybkiego wgryzania się w skałkę mieliśmy ciężką walkę o kolejne mm. Oczywiście dało rady osadzić te spity i teraz jak coś 2x plakietka Vrille + 12m liny i można się nie martwić o sznurki i problem wyjścia w sytuacji gdy jakiś przygłup odetnie liny...
Rossomak z sztolniefora.pl -ten sam ale inny!
Awatar użytkownika
Rossomak
Posty: 204
Rejestracja: 07 lut 2018, 15:16

Poradnik Ekipera cz.II -przykłady stanowisk

Post autor: Rossomak »

Kolejny przykład - to se ne vrati czyli Zlote Hory:

Założenie ogólne - a cholera wie co człowieka czeka w 98m szybie o kącie 70stopni z sypiąca się obudową.
f_ZloteSzybDem_36fbb87.jpg
f_ZloteSzybDem_36fbb87.jpg (78.17 KiB) Przejrzano 11163 razy
1 -ósemki bezpośrednio do zaizolowanych osłoną kotew górniczych wbitych w sufit. Kotwy te trzymały kiedyś kołowrót od wózka zatem ich wytrzymałość nie budziła moich obiekcji. Stan też nie był zły.
2. ósemka + ósemka (a jak 1 kotwa jednak wyleci?) zamocowane zwaletowanymi karabinkami do liny zjazdowej
f_ZloteSzybDem_04b3831.jpg
f_ZloteSzybDem_04b3831.jpg (68 KiB) Przejrzano 11163 razy
1- zwaletowane karabinki
2- dwie ósemki od dwóch żył
2a -żyły zjazdowe (do STOPa i Lockera)
2b -żyły idące do punktów asekuracyjnych -BYŁY ONE NIE OBCIĄŻONE -całość sił szła na kotwy od kołowrotka(lina 1) -dlatego rozwarcie na ósmekach w 2. mogło wynosić 90 stopni. Jeżeli oba punkty miały by być obciążone od razu było by to nie dopuszczalne. W tym wypadku 2b jest nie obciążone a w razie zerwania lin idących od 1. liny w 2b OD RAZU przejmują obciążenie.

f_ZloteSzybDem_3c50f6e.jpg
f_ZloteSzybDem_3c50f6e.jpg (79.5 KiB) Przejrzano 11163 razy
Stanowisko awaryjne (liny idące od 2b na poprzedniej fotografii)
1- karabinek o jakąś kotwę w suficie
2. to JEST ósemka -tylko ze się tak dziwnie układa -lepsza by była ósemka rzymska tutaj
3. liny zamocowane karabinkami do tamy górniczej (obkuty pręt zbrojeniowy o Fi 3cm)
4. jedna żył z 2b na poprzedniej fotografii.

Do tego stanowiska mam duży sentyment ponieważ w tym szybie latały deski obudowy jak TGV, a jak stałem jedną noga na sztolni na poziomie -60m to jakaś 4m belka uparła się żeby mnie zabić -spadła z jakiś 20-30m, minęła mnie o 30cm wbiła się w kawałek sztolni, pękła i pociągnęła mnie na dół w szyb. Zarówno STOP, Locker, jak i liny mammuta, a przede wszystkim STANOWISKO, wytrzymały. Nie pisze tego żeby się chwalić jak to fajne można mieć wbity kask do dupska 200m pod ziemią gdzieś w Czechach, ale by uświadomić że przy eksploracji należy mocować maksymalnie trwałe stanowiska -bo nigdy nie wiemy co nas spotka w szybie :?

Most kolejowy w Nowej Rudzie (Zdrojowisko)
Założenie ogólne -nie jeżdżą pociągi (UWAGA - pociągi tam obecnie JEŻDŻĄ!!!,) więc można wykorzystywać szynę, stanowisko ma być wzorowe:
f_NRwzorcowe1m_c362bda.jpg
f_NRwzorcowe1m_c362bda.jpg (147.76 KiB) Przejrzano 11163 razy
1 - osłona na szynę z cordury, stanowisko montowane repami 10mm.
2 - ósemki mocowane karabinkiem
3 - ósemki mocowane zwaletowanymi karabinkami
Przypominam że ćwiczyliśmy na DRT i jedna żyła była pod STOPa a druga pod Lockera.
4 - osłonięty próg
Drugi rzut tego samego stanowiska:
f_NRwzorcowem_74f2cb0.jpg
f_NRwzorcowem_74f2cb0.jpg (140.36 KiB) Przejrzano 11163 razy
I znów Nowa Ruda
Założenie ogólne -czyżby jednak jeździły tam pociągi? (TAK OBECNIE JEŻDŻĄ TAMTĘDY POCIĄGI!)
f_NRwzorcowe2m_ebb6ad5.jpg
f_NRwzorcowe2m_ebb6ad5.jpg (140.86 KiB) Przejrzano 11163 razy
1- rep 10mm na około osłoniętego podkładu kolejowego. WĘZŁY NIE LEŻĄ NA PROGU -to ważne!
2 - drugie stanowisko na taśmie 120cm z dyeemy. Taśma nie poskręcana, równo przełożona etc.
3 - zwaletowane karabinki, zamkami w dół.
4 (brakujące) -zjazd znów na DRT, lina mocowana ósemkami, co ważne nawet w przypadku zerwania jednego mocowania (w praktyce niemożliwe) drugie praktycznie od razu przejmuje linę.
5 -niby błąd -niezaizolowany główny próg. Pisze "niby" bo podkład był tak gładki że zam mógłby robić za osłonę -dlatego WYJĄTKOWO nic nie podłożyłem pod ten próg.
Inny rzut tego samego stanowiska:
f_NRwzorcowe2m_35c82db.jpg
f_NRwzorcowe2m_35c82db.jpg (134.1 KiB) Przejrzano 11163 razy
Rossomak z sztolniefora.pl -ten sam ale inny!
Awatar użytkownika
Rossomak
Posty: 204
Rejestracja: 07 lut 2018, 15:16

Poradnik Ekipera cz.II -przykłady stanowisk

Post autor: Rossomak »

Stanowisko na spitach z Zlote Hory - celem było sprawdzenie 60m szybiku z chodnika wchodzącego w szczyt komory wydobywczej.

Sposób osadzenia spitów:
Spitoowanie-4.JPG
Spitoowanie-4.JPG (97.75 KiB) Przejrzano 11158 razy

prawa plakietka (żeby uniknąć dźwigni na niej) przedłużona taśmą do karabola:
Spitowanie -6.JPG
Spitowanie -6.JPG (411.64 KiB) Przejrzano 11158 razy

Ułożenie plakietek sprawdzone i powtórzone zgodnie z kierunkiem obciążenia:
Spitowanie-8.JPG
Spitowanie-8.JPG (344 KiB) Przejrzano 11158 razy
Liny idące do liny zjazdowej (DRT na uszach królika), jak widać stan zabezpieczony do podkopanych szyn kolejki:
(na focie brak protekta, był on montowany potem)
Spitowanie-9.JPG
Spitowanie-9.JPG (1.49 MiB) Przejrzano 11158 razy
Rossomak z sztolniefora.pl -ten sam ale inny!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki linowe”