Earth nature field

Olight M3XS-UT Javelot. Latarka - szperacz o sporym zasięgu.

Wszelki sprzęt służący do oświetlenia, od świeczki po reflektory p-lot.
Awatar użytkownika
Rossomak
Posty: 204
Rejestracja: 07 lut 2018, 15:16

Olight M3XS-UT Javelot. Latarka - szperacz o sporym zasięgu.

Post autor: Rossomak »

Ostatnio nieco się wkręciłem w fotografię podziemną. Dość szybko zidentyfikowałem mały problem - o ile HL60R (Fenix) dobrze doświetlał pierwszy plan, zaś rowerowy BC30 (2x Cree™ XM-L2 T6) dawał cudowne światło 800 lumenów na to co potrzebowałem o tyle doświetlanie dalekich przestrzeni (w stylu korytarz, sztolnia, hala, etc) było kłopotliwe. Albo konieczna była pomoc kolegi albo ustawianie świateł gdzieś na planie. Zacząłem więc szukać latarki-szperacza o możliwie skupionym świetle i dalekim zasięgu. No ale masie nie przekraczającej zdrowego rozsądku. Na szybko sprawdzałem Fenixa TK40, Fenix TK75, Nitecore i parę innych konstrukcji. To na co zwracałem uwagę to barwa światła oraz skupienie wiązki. Interesował mnie wąski snop ("szpila") światła. Szybko okazało się że wypalarki światów w stylu Nitecore TM26 albo Fenixa TK72R itp nie są tym czego szukam - za duże rozproszenie wiązki, duża masa, już pomijam cenę.

Finalnie wybór padł na Olight M3XS-UT Javelot:
flashlight-olight-m3xs-ut-javelot-1-650x650.jpg
flashlight-olight-m3xs-ut-javelot-1-650x650.jpg (24.51 KiB) Przejrzano 10422 razy
Oczywiście fotka produktowa ze strony producenta nic nie mówi. Realnie żeby mieć zasilanie na dwa ogniwa 18650 (nie są w zestawie) należy dokręcić przedłużkę i wtedy latarka wygląda taka (foto nie moje):
IMG_5802.jpg
IMG_5802.jpg (127.02 KiB) Przejrzano 10422 razy
Jest to zatem kawał latarki.
Cena ponad 510zł, całość zapakowana w walizeczkę z akcesoriami:
flashlight-olight-m3xs-ut-javelot-8-650x650.jpg
flashlight-olight-m3xs-ut-javelot-8-650x650.jpg (44.41 KiB) Przejrzano 10422 razy
Po dokładny opis latarki może się udać na torch.pl:
https://www.torch.pl/forum/index.php?to ... ;topicseen

Po zabraniu pod ziemię mogę napisać iż latarka sprawdziła się. Jej wymiary nie są kompaktowe ale już masa nie stanowi problemu. Obsługa jest OK choć nie przepadam za włącznikiem na końcu latarki, dobrze że producent dał dodatkowy przełącznik trybów zaraz za głowicą. Kuriozum był brak smyczki w zestawie którą trzeba sobie dorobić samemu "z czegoś". Szkoda też że "korona" głowicy latarki nie wystaje nieco bardziej do przodu - po pierwszym wyjeździe już mam jakąś małą ryskę i widać że o szkło reflektora trzeba będzie bardzo dbać i na nie uważać. Sam snop światła jest więcej niż dobry - bardzo skupiony "spot" bez dziury w środku. To nie jest latarka do świecenia sobie pod nogi tylko punktowy szperacz do oświetlenia czegoś daleko od nas - i jako taka sprawdziła się świetnie. Barwa jest zdecydowanie cieplejsza niż u konkurencji co mi do fotek rzecz jasna odpowiadało. Oczywiście deklarowane 1200 lumenów to tylko 5minut ciągłej pracy (do fot starczy aż nadto bo świecimy po 10-20s.) a potem mamy 720 lumenów przez 55min. Wydaje się że to nie dużo w zestawieniu z "wypalarkami" jak Nitecore TM26 albo Fenixa TK72R ale jednak Chińczycy robiący Olight M3XS-UT mocno się postarali i snop światła mogę ocenić na tak samo dobry albo i nieco lepszy na dalekim zasięgu. A cena o połowę niższa...

Fotki doświetlane Olight M3XS-UT w praktyce (z ESP Młoty) - bez obróbki, zwykła konwersja z RAW na JPEG, nieostre bo jestem dzbanem który źle ustawił pierścień ostrości (robię foty na manualu):

Dolny bieg sztolni derywacyjnej - zasięg realny do tego co widać 350m, na żywo widać więcej ponieważ fotki dużo ucinają (taki miałem zamysł "artystyczny" powiedzmy :P )
1.jpg
1.jpg (303 KiB) Przejrzano 10422 razy
2.jpg
2.jpg (111.58 KiB) Przejrzano 10422 razy
Górny bieg sztolni derywacyjnej - zasięg do przodka (widocznego w spocie Olight M3XS-UT) około 200m:
3.jpg
3.jpg (441.77 KiB) Przejrzano 10422 razy

Czy kupiłbym tą latarkę drugi raz?
Tak - ponieważ sprawdziła się i widzę że jako szperacz jest OK.
Rossomak z sztolniefora.pl -ten sam ale inny!
szczuraz
Posty: 10
Rejestracja: 11 paź 2017, 19:55
Lokalizacja: Wrocław

Olight M3XS-UT Javelot. Latarka - szperacz o sporym zasięgu.

Post autor: szczuraz »

Przepraszam, że wtrącam się w temat, ale na szperacz gorąco polecam to: https://www.jula.pl/catalog/gospodarstw ... ed-002656/ Jest to budżetowa latarka, którą potrzebuje apgrejdu w postaci pianki do rur. jest mega plastikowa i trzeba ją osłonić. Nie ma paska w komplecie to kolejny minus. Jej plusem jest mega skupiona wiązka i czas działania. Do doświetlania dalszych planów pomimo chłodnawej barwy jest mega.
Awatar użytkownika
Rossomak
Posty: 204
Rejestracja: 07 lut 2018, 15:16

Olight M3XS-UT Javelot. Latarka - szperacz o sporym zasięgu.

Post autor: Rossomak »

Olight "dzik" - kopalnia Augusta - do widocznego w plamce Olighta rozgałęzienia jest około 50m (może nieco więcej).
Fotka ta dobrze pokazuje możliwości tej latarki - ładny, skupiony "spot" ale bez siania "super światłem"na pierwszy plan:
_00001Olight w Auguscie.jpg
_00001Olight w Auguscie.jpg (517.03 KiB) Przejrzano 10118 razy
Rossomak z sztolniefora.pl -ten sam ale inny!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt oświetleniowy”