[Kondratów] Pole górnicze Silesia

Sztolnie i kopalnie Gór i Pogórza Kaczawskiego, Gór Ołowianych, Starego Zagłębia Miedziowego i okolic Złotoryi.
Wiadomość
Autor
der Wale

#1 Post autor: der Wale » 09 kwie 2018, 21:34

W trakcie poszukiwań kopalni Goppert znalazłem pewną dokumentację miejsca, które od jakiegoś czasu przykuwało moją uwagę. Mała hałdka, liniowe wybranie i dwa głębokie szyby, na polu górniczym Silesia. Niemiecka dokumentacja przedwojennych badań Niecki Złotoryjskiej wskazuje, że w tym miejscu była sztolnia - punkt badawczy nr 16. Punkt prawdopodobnie założony na bazie starych kopalni pola Silesia (piryt). Inne dokumenty wskazują jedynie na szybik badawczy, więc sytuacja jest niejasna. Wg. mojego rozpoznania trudno stwierdzić czy w tym miejscu była głębinówka czy punkt założono na starych, głębokich pingach. Nawet jeśli istniał krótki obiekt, to obecnie jest najprawdopodobniej obwalony na całej długości.
Załączniki
sil.jpg
sil.jpg (77.21 KiB) Przejrzano 626 razy
IMG_20180408_130730.jpg
IMG_20180408_130730.jpg (138.55 KiB) Przejrzano 626 razy
IMG_20180408_130745.jpg
IMG_20180408_130745.jpg (119.45 KiB) Przejrzano 626 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#2 Post autor: Slaworow » 11 kwie 2018, 9:06

Z polem Silesia jest związana taka ciekawostka, że na obszar pola nachodzi pole inne pole górnicze - Grünspan III z koncesją na wydobycie miedzi. Prawdopodobnie pole Silesia jest starsze niż wymienione pole Grünspan III, zachodzi więc taka możliwość, że w momencie nadawania nowych pól to pole było już nieaktywne. Wielkość (w przybliżeniu 2 189 000 m2) sugeruje, że było nadane po pruskiej reformie górnictwa z 1865 roku, natomiast pola Grünspan I - IV to albo końcówka XIX wieku, albo początek XX wieku (co też można mniej więcej określić po wielkości nadanego pola).

Na jakiej zasadzie takie pola (oba na wydobycie rud metali) na siebie zachodziły, nie wiem, w każdym razie taką sytuację na Dolnym Śląsku widziałem przynajmniej jeszcze raz, w Radzimowicach.

Sztolnia zaznaczona na Twojej mapie jest opisana jako "Versuchseinfallende", czyli byłaby to upadowa poszukiwawcza. W jej miejscu na mapie geologicznej zaznaczony jest niewielki kamieniołom.
Załączniki
Silesia Grubenfeld.png
Silesia Grubenfeld.png (1.59 MiB) Przejrzano 581 razy

der Wale

#3 Post autor: der Wale » 11 kwie 2018, 15:46

Co do nadań, wygląda na to, że funkcjonowały niemal równolegle. Analiza dat może rozwikłać tę zagadkę. Silesia otrzymała nadanie 18.5.1870. Grunspan I, II i IV 5 lipca 1871. Natomiast Grunspan III z "poślizgiem" - 25.8.1871. W dokumentracji figuruje zapis - właściciel pola Silesia Kaufmann Hugo, zmarły, spadkobierców brak. I te fakty bym łączył.

Twoja uwaga odnośnie kamieniołomu może być istotna. Rzeczywiście, jest tam większa dziura, którą nie bardzo można wpisać w przedwojenne mapy. Albo w tym miejscu nie były precyzyjne, albo teren uległ przemianie. Ja pisałem o miniaturowym wyrobisku, czy też szybiku, bardziej na południe, przy zakolu strumienia. Faktem jest, że różne mapy wskazują sprzecznie, na sztolnie lub na szurf.
Załączniki
ein1.jpg
ein1.jpg (86.4 KiB) Przejrzano 569 razy
p2.jpg
p2.jpg (45.43 KiB) Przejrzano 569 razy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnie Gór i Pogórza Kaczawskiego”