Amerykańskie racje żywnościowe MRE

Praktyczne porady dla eksploratorów.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Rossomak
Posty: 204
Rejestracja: 07 lut 2018, 15:16

Amerykańskie racje żywnościowe MRE

#1 Post autor: Rossomak » 10 mar 2019, 12:29

Każdy słyszał, część nawet jadało :-)
Racje żywnościowe MRE (Meal, Ready-to-Eat) – racje żywnościowe używane w Siłach Zbrojnych USA. Obecnie są to główne racje polowe w armii amerykańskiej.

Racje zostały przyjęte już w roku 1975, ale powszechnie stosowane są dopiero od 1981. MRE zastąpiły wcześniej używane racje w puszkach MCI. Racje MRE zostały opracowane tak, aby zajmowały możliwie jak najmniej miejsca, były lekkie i aby zaspokoiły zapotrzebowanie energetyczne podczas wykonywania działań wojennych. Jedno opakowanie zawiera ok. 1250 kcal (zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne na ok. 8 h). Obecnie występują 24 warianty racji MRE.
MRE_contents.jpg
MRE_contents.jpg (442.99 KiB) Przejrzano 5878 razy
Podając za oficjalnym portalem dla żołnierzy US Army: https://www.goarmy.com/soldier-life/fit ... o-eat.html
Generally, a MRE contains the following items:

Entree - the main course, such as spaghetti or beef stew
Side dish - rice, corn, fruit, or mashed potatoes, etc.
Cracker or bread
Spread - peanut butter, jelly, or cheese spread
Dessert - cookies or pound cakes
Candy - M&Ms, Skittles, or Tootsie Rolls
Beverages - Gatorade-like mixes, cocoa, dairy shakes, coffee, tea
Hot sauce or seasoning - in some MREs
Flameless Ration Heater - to heat the entree
Accessories - spoon, matches, creamer, sugar, salt, chewing gum, toilet paper, etc.


Każde MRE zawiera posiłek główny (spagetii, wołowina, pizza itp) , dodatek do dania (np makaron, ryż, owoce, ziemniaczki itp), kromkę lub dwie chleba, masło orzechowe, lub dżem lub ser żółty, deser, słodycze, napój do rozpuszczenia, niekiedy Tabasco lub inny ostry sos, podgrzewacz chemiczny, akcesoria - zapałki, łyżeczkę, sól, cukier, guma do żucia, srajtaśma itp.

To poniżej jest ważne:
Each MRE provides an average of 1,250 calories (13 percent protein, 36 percent fat, and 51 percent carbohydrates) and one-third of the Military Recommended Daily Allowance of vitamins and minerals. A full day's worth of meals would consist of three MREs
[/quote]

Każda jedna MRE zawiera średnio 1250 kalorii czyli 1/3 dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Pełne dziennie wyżywienie powinno zawierać TRZY (3) MRE dla żołnierzy na polu walki, w przypadku "przetrwania" - dwie MRE tak żeby mieć minimum 2,5k kalorii dziennie.

Wokół MRE narosło wiele mitów - część słuszna.

Po pierwsze - MRE są (tak jak i reszta polowego żarcia z USA) skomponowano tak żeby dwójka była raz góra dwa w tygodniu :-) Na polu walki ma to znaczące uzasadnienie, w terenie w cywilnych warunkach -no średnio. W skrócie - żresz MRE = srasz cegłami raz w tygodniu.

Po drugie - nieprawdą jest że MRE nie ma granicznej daty przydatności do spożycia. Jest to bzdura.

Owa legenda wzięła się z tego że MRE nie mają wybitej daty przydatności do spożycia a tylko datę pakowania. Wynika to z tego że ich czas żywotności jest uzależniony od czasu od produkcji i temperatury przechowywania zaś dodatkowy wskaźnik temperaturowy mieści się na kartonowym pudle na 12 sztuk bez którego zwykle są sprzedawane pojedynczo MRE.
Wskaźnik na pudle:
sadaa.gif
sadaa.gif (168.84 KiB) Przejrzano 5878 razy
Time-Temperature_Indicator.gif
Time-Temperature_Indicator.gif (15.68 KiB) Przejrzano 5878 razy
Jak to działa?
Wewnętrzna kropka zmienia barwę w miarę upływu czasu i temperatury - kiedy zrówna się barwą z okręgiem oznacza to że racja osiągnęła przydatność do spożycia jeżeli kropka jest ciemniejsza niż okrąg - pakiet racji jest przeterminowany.
Czemu zatem nie jest ów fakt znany u nas w kraju?
Ponieważ janusze biznesu i polaki-cebulaki masowo sprzedają (i spożywają) wycofane i przeterminowane MRE które są kupowane za bezcen z USArmy lub trafiają jako pomoc na Ukrainę, lub do innych krajów. A że sprzedawane są zwykle pojedyncze MRE bez daty przydatności a tylko z datą pakowania to ułatwia to wciskanie kitu jakoby MRE można było żreć dekadami.

Co na ten temat mówi US Army? Ano to:
The packaging is required to maintain a minimum shelf life of three and a half years at 80 degrees F or nine months at 100 degrees F.
Tak, 3,5 roku w temperaturze 26,6.C

Nawet są do tego odpowiednie grafiki:
sdadadwqww.png
sdadadwqww.png (297.84 KiB) Przejrzano 5878 razy
Jednym słowem bzdurą jest 10 lat i więcej przydatności do spożycia. Oczywiście MRE jak każde wojskowe żarcie robione jest tak żeby baaardzo trudno się psuło ale zależność temperatury przechowywania od czasu życia jest oczywista i nawet strony amerykańskich preparsów przyjmują że MRE ponad 5 lat to już przeginka i lepiej nie.
Tutaj uwaga na marginesie - przed 1993 rokiem "stare" MRE miało czas życia 100 miesięcy w 15.C (circa) - ale wycofano tamtejsze MRE i zmieniono technologie produkcji na skutek wątpliwości co do ilości chemii w racjach. Nawet obecnie US Army podaje że bez wpływu na zdrowie można MRE jeść ciągle do 28 dni.
Rossomak z sztolniefora.pl -ten sam ale inny!

Wróć do „Poradnik eksploratora”