Kopalnia Klärner Grube w Dziwiszowie

Sztolnie i kopalnie Gór i Pogórza Kaczawskiego, Gór Ołowianych, Starego Zagłębia Miedziowego i okolic Złotoryi.
Wiadomość
Autor
goldcentrum

#1 Post autor: goldcentrum » 10 sty 2016, 14:22

To kopalnia , którą założono w łupkach koło Dziwiszowa - szukano ołowiu, miedzi, srebra...
I tyle wiem z literatury. Czy ktoś wie, gdzie szukać jej śladów?

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kopalnia (Klärner) Garner Grube w Dziwiszowie

#2 Post autor: Slaworow » 10 sty 2016, 14:22

A jest jakikolwiek ślad w literaturze z którego okresu pochodzi? Nie ma jej na mapie z II poł. XIX wieku, więc starsza albo późniejsza?

goldcentrum

#3 Post autor: goldcentrum » 10 sty 2016, 14:22

Znalazłem w XIX w spisie minerałów śląskich, że takie, a takie stwierdzono w tej kopalni... nic więcej nie mam

Zer0

#4 Post autor: Zer0 » 13 maja 2016, 22:12

Działała do 1811 lub 1814 roku. Ponoć sztolnie miały w sumie 140m długości. Jej wejście znajdowałonsię w okolicach potoku Złotucha. Ulokowana była prawdopodobnie na żyle fluorytowo barytowej biegnącej w kierunku wzgórza szybowcowego. Szukano tam miedzi i srebra oraz fluorytu i barytu. Są osoby z kręgu poszukiwaczy minerałów twierdzące że wiedzą gdzie są hałdy tej kopalni. Tyle wiedzy zebrałem. Oglądałem teren ze skanu lidar ale jako że w sumie cały ten obszar to dawne górnictwo złota to nie znalazłem nic co przykuło by moją uwagę.
Jeśli ktoś coś wyśledzi na mapach czy w lidar to chętnie sprawdze w terenie bo mam pod nosem.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#5 Post autor: Slaworow » 27 cze 2018, 15:51

W publikacjach mowa jest o Nieder Berbisdorf bei Marienberg - czyli Dziwiszów Dolny (choć dzisiaj nie ma wyodrębnienia na Dziwiszów i Dziwiszów Dolny) koło góry Marienberg. Trzeba by ustalić które z okolicznych wzgórz nosiło kiedyś nazwę Marienberg. Zgadzają się informacje o występowaniu żyły kwarcowo barytowej, natomiast okoliczne wzgórza rejonu Dziwiszowa Dolnego zbudowane są z granitów karkonoskich, gdzie występowanie kwarcu i barytu jest możliwe.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#6 Post autor: Slaworow » 28 cze 2018, 9:25

Znalazłem kolejną publikację z 1817 roku, która mówi, że kopalnia Klärner znajdowała się gdzieś między Dziwiszowem a Jeżowem Sudeckim. Niestety (a może i stety) jedyna lokalizacja jaka pasuje to wyrobisko zaznaczone na niemieckiej mapie geologicznej znajdujące się na polu górniczym Neu Californien, wydrążpone w kierunku Gory Szybowcowej (jak potwierdził Zer0), któremu to poświęcony jest osobny wątek na forum. W tamtym miejscu też mamy na mapie zaznaczone występowanie żyły kwarcowo-barytowej.

Fragment publikacji:
Klarnergrube.jpg
Klarnergrube.jpg (98.27 KiB) Przejrzano 340 razy
Mapa geologiczna, na której widać oznaczenie żyły kwarcowo-barytowej:
Neu Californien.JPG
Neu Californien.JPG (239.2 KiB) Przejrzano 340 razy
Jedynie nazwa góry nie pasuje (Galgenberg a nie Marienberg) ale być może jest to jeszcze do ustalenia. Nazwa góry mogła zmienić się od początku XIX wieku. Jest oczywiście też możliwość, że występowań barytu w okolicy jest więcej i wciąż mowa jest o innym wyrobisku - na co liczę. Niestety bez map górniczych się nie obejdzie. Na korzyść tezy, że to jednak kopalnia w górze Szybowcowej (Galgenberg) przemawia fakt, że pola górnicze ustanawiano bardzo chętnie w rejonach dawnej eksploatacji rud metali - i tak mogło być również w przypadku Neu Californien.

der Wale

#7 Post autor: der Wale » 29 cze 2018, 17:50

Juz o tym pisałem. Moim zdaniem kopalnia Klarner/Garner była zlokalizowana na późniejszym polu Neu Californien. U Staffy z kolei można znaleźć zapis, że właścicielem jednej z kopalni na Stromcu był niejaki Klarner...
Kolejna ciekawostka jest informacja o sztolni kopalni złota leżącej na zboczach niższego wierzchołka Szybowcowej, po stronie Jezowa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnie Gór i Pogórza Kaczawskiego”