Krętliki (Swivels) - po co? jakie?

Opisy sprzętów, testy, opinie i uwagi, obchodzenie się, konserwacja, porady...
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Rossomak
Posty: 204
Rejestracja: 07 lut 2018, 15:16

Krętliki (Swivels) - po co? jakie?

#1 Post autor: Rossomak » 24 mar 2018, 15:30

Krętliki (angl: Swivels) - małe, niepozorne ale przydatne "ustrojstwo".

Wyglądają tak:
krętliki tytułowe.jpg
krętliki tytułowe.jpg (22.81 KiB) Przejrzano 12295 razy
I w najkrótszym opisie -są to dwa stalowe/aluminiowe kolucha połączone łożyskiem -albo ciernym (a fe) albo kulkowym (cacy).
W efekcie oba kolucha mogą się w azymucie ustawić niezależnie od siebie. Po co są nam krętliki? W SRT nie mają zwykle zastosowania ponieważ nie ma problemów z skręcającą się liną na SRT. Można sobie powirować w szybie i już ;-) Jazda zaczyna się na DRT, w układach z bloczkami albo podczas autoratownictwa.

Zastosowanie krętlików:

1) Łącznie bloczka z stałym punktem np kotwą w ścianie.
W przypadku łączenia za pomocą karabinka do kotwy może dojść do sytuacji, że lina będzie nam działań nie idealnie w osi łożyska bloczka. W zasadzie to zwykle nie działa w osi łożyska... Wtedy dochodzi do poważnego obciążenia jednej z okładzin bloczka, często też lina trze o jedną z okładzin. Co gorsza - pracujący bloczek "wykręcany" z jednej strony przez wyciąganą linę będzie nam "wykręcać" karabinek którym jest montowany do kotwy. Może dojść do dźwigni na zamku karabola lub też - obciążeń ktowy skręcająco-wyrywających. Jest to delikatniej rzecz ujmując niepożądane zjawisko :lol: Krętlik dany między bloczek a punkt powoduje iż bloczek nie będzie tworzyć dźwigni na kotwie ani na karabinku. Owszem są bloczki z krętlikiem - np Rock Exotica - ale kosztują one miliony monet. A tak krętlik + bloczek wychodzi taniej.

2) Łączenia metal-metal
Klasyki z stylu - karbainek do karabinka, płytka stanowiskowa do bloczka, płytka do przyrządu do opuszczania itp. Wszędzie tam gdzie nieliniowo idąca siła możne nam zrobić dźwignię na zamku karabinka krętlik będzie przydatnym urządzonkiem. Owszem - można waletować karabole. Można montować stany na repach z lin 11mm które mogą się "wykręcać". Można na chama dawać mainlon rapide fi 8mm (50kN). Ale czasami krętlik będzie prostszym rozwiązaniem.

Ewolucja krętlików wciąż trwa - są "nanokrętliki" na małe karabinki albo taśmy, są zwyczajne, ratownicze, są nawet karabinki zintegrowane z krętlikami. Opcji jest wiele:
krętlikowo.jpg
krętlikowo.jpg (50.15 KiB) Przejrzano 12295 razy
Kto produkuje? Oczywiście absolutny lider czyli Rock Exotica, ale też Camp, Petzl, SRTe, SMC, Kong, CMI, Black Dimond i...polski Protekt - na oko w tej samej fabryce co 1/3 wyżej wymienionych firm :lol:

Na co warto zwracać uwagę? Na siłę niszczącą (zwykle 30-50kN), na to ile można wpiąć weń karabinków, na rodzaj łożyskowania, i przede wszystkim na obciążenie robocze dla łożyska - zwykle około 5-8kN (500-800kg)

Cena? No cóż...
Duże krętliki - zwykle od 300 do 400zł
Małe krętliki (nano itp) - 200 do 250zł
turecka Kaya Safety - 100zł
Solidne duże krętliki Protekta - katalogowo 80zł:
protek jest tani bo jest dobry a dobry bo tani.jpg
protek jest tani bo jest dobry a dobry bo tani.jpg (66.29 KiB) Przejrzano 12295 razy
Rossomak z sztolniefora.pl -ten sam ale inny!

Wróć do „Sprzęt używany w technikach linowych”