[/img]"... Obiekt to prawdopodobnie kanał burzowy służący do odwadniania wzgórza na którym ulokowany jest zamek krzyżacki i stare miasto. Na temat obiektu narosło wiele lokalnych legend napędzanych zwłaszcza tym iż z Pasłękiem niektórzy poszukiwacze skarbów utożsamiają skrytkę Bursztynowej Komnaty…
Podziemia rozpoczyna kilkanaście metrów wygodnego chodnika o przekroju korytarza odpowiadającemu wejściu. Chodnik obiera azymut w kierunku tzw. Wieży Kamiennej. W spągu występują wznoszące się dwa niewielkie stopnie, przez co korytarz traci na wysokości. W pewnym oddaleniu od wejścia występuje pionowa, wznosząca się pustka zbudowana z cegieł. W konstrukcji tej na wysokości ok. 3,5 - 4m znajduje się wejście do dalszego ciągu. Za progiem tym chodnik początkowo jest stosunkowo obszerny a po następnych metrach przekształca się w prostokątną rynnę o wymiarach max 0,5 x 0,5m. Po sforsowaniu następnych kilkunastu metrów docieramy pełznąc do współczesnego kanału z prefabrykatów o okrągłym przekroju. Widoczne jest tu już światło dzienne dochodzące z powierzchni..."
Większość odwiedzających dociera tylko do kominka, który jak by na to nie patrzeć utrudnia zwiedzanie. My też zaniechaliśmy dalszej penetracji...
Kanał Burzowy w Pasłęku
Kanał Burzowy w Pasłęku
- Załączniki
-
- Mapka lokalizacyjna.
- Pasłęk mapka.jpg (230.9 KiB) Przejrzano 689 razy
-
- Portal Kanału Burzowego.
- DSC01840n.jpg (4.6 MiB) Przejrzano 689 razy
-
- Portal Kanału Burzowego.
- DSC01837.JPG (4.66 MiB) Przejrzano 689 razy
-
- Pierwsze metry Kanału.
- DSC01849.JPG (2.23 MiB) Przejrzano 689 razy
-
- Ciąg dalszy wsyępnej części kanału.
- DSC01845.JPG (2.08 MiB) Przejrzano 689 razy
-
- 3,5m wysokości kominek / prożek utrudniający dalszą penetrację.
- DSC01851g.jpg (1.52 MiB) Przejrzano 689 razy